این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

آموزش پرایس اکشن


توضیحات مقاله

آموزش پرایس اکشن

یکی از نکاتی که تریدرهای مبتدی را اذیت میکند این است که همه چیز نسبی است. آنها به دنبال قوانین واضحی هستند که سود را تضمین کند و از این موضوع متنفر هستند که یک الگو در یک روز کار میکند و در روز دیگر نقض میشود.

بازارها کارایی بالایی دارند چون افراد خیلی باهوشی دارند که بازی جمع صفر را انجام میدهند. برای اینکه یک تریدر به سود برسد، باید بطور دائمی بهتر از نیمی از تریدرها باشد.

راه های بیشماری برای معامله وجود دارد. اما اگر بتوانید پرایس اکشن را بخوانید، آنگاه برتری بزرگی نسبت به دیگران خواهید داشت.

برای دانلود دوره پرایس اکشن با ال بروکس کلیک کنید.

برای دانلود دوره پرایس اکشن با نایل فولر کلیک کنید.

بسیاری از معامله گران تنها در زمان معامله با واگرایی و پولبک، به پرایس اکشن دقت میکنند.
در واقع اکثر تریدرهایی که از اندیکاتور استفاده میکنند، زمانی معامله میکنند که یک شمع سیگنال قوی ببینند.

و خیلی از آنها زمانی وارد میشوند که محل شمل گیری شمع ها مناسب باشد(حتی اگر واگرایی نداشته باشیم). آنها بدنبال یک شمع با قیمت پایانی قوی هستند، اما واقعیت این است که این شمع به ندرت شکل میگیرد.

1 2 - آموزش پرایس اکشن

آموزش پرایس اکشن

پرکاربردترین ابزارها برای درک پرایس اکشن عبارتند از خطوط روند، کانال ها، سقف و کف قبلی، شکست، شکست جعلی، اندازه بدنه و سایه شمع ها، ارتباط بین شمع حاضر و چند شمع قبلی.

بخصوص مقایسه قیمت باز، پایانی، بالاترین و پایینترین قیمت در شمع حاضر در مقایسه با چند شمع قبل، اطلاعات خیلی زیادی را در مورد حرکات آتی قیمت در اختیار ما قرار میدهد.

چارت شمعی، اطلاعات خیلی زیادی را در مورد جهت بازار نشان میدهد که این اطلاعات خیلی فراتر از آن چیزی است که اکثر تریدرها از روی چارت تشخیص میدهند.

تقریبا هر شمع اطلاعاتی در مورد جهت بازار در اختیار ما قرار میدهد و تریدری که هر حرکت بازار را بعنوان نویز در نظر میگیرد، احتمالا بسیاری از معاملات سودآور را از دست خواهد داد.

2. - آموزش پرایس اکشن

بعنوان تریدر، باید همه چیز را مبهم در نظر بگیرید و همیشه در قالب احتمال فکر کنید. اگر یک الگو بر روی چارت شکل بگیرد که به اندازه کافی کامل نباشد، اما به یک الگوی کامل شباهت داشته باشد، آنگاه احتمالا رفتار مشابهی خواهد داشت.

سال ها زمان میبرد که تریدر خوبی بشوید. همه بدنبال قوانین و یا اندیکاتورهای دقیق و واضح هستند. و بدنبال اساتیدی میگردند که به آنها بگویند که دقیقا کجا وارد شوند که ریسک حداقل و بازدهی حداکثر باشد. اما هیچکدام از اینها در بلندمدت فایده ای ندارد.

باید مسئولیت تصمیمات خود را قبول کنید. اما در ابتدا باید بدانید که چگونه این تصمیمات را بگیرید و این یعنی باید عادت کنید که در حالت ابهام عمل کنید.

در این بازار، هر چیزی احتمال دارد(حتی اگر غیرممکن بنظر برسد). این بازار همانند فیزیک کوانتومی است، یعنی هر رخداد، محتمل است.

پس علت یک اتفاق، کاملا بی ربط است. یعنی اتلاف وقت هست که بدنبال اخبار باشیم که مثلا بانک مرکزی نرخ بهره را کاهش داده است.

زیرا اقدامات بانک مرکزی میتواند منجر به افزایش قیمتها و یا کاهش آنها شود. پس نکته کلیدی این است که ببینیم بازار چگونه عمل میکند و نه بانک.

3. - آموزش پرایس اکشن
آموزش پرایس اکشن

در واقع معامله گری یک بازی جمع صفر است. و اگر تمام قوانین همیشه صدق کنند، آنگاه غیر ممکن است که یک بازی جمع صفر داشته باشیم.

اگر قوانین همیشه به درستی عمل میکردند، آنگاه همه از آنها استفاده میکردند و دیگر هیچکس آنطرف معامله قرار نداشت.

بنابراین در چنین حالتی معامله گری اصلا وجود نداشت. و درک این موضوع برای مبتدی بسیار دشوار است چون مبتدی ها فکر میکنند که اگر به مجموعه ای از قوانین و استراتژی های دقیق دست یابند، آنگاه به سود زیادی میرسند.

اما نکته این است که تمام قوانین و استراتژی ها فقط در بعضی مواقع عمل میکنند. و همین حالت باعث میشود که شما فکر کنید اگر کمی در استراتژی خود تغییر ایجاد کنید، آنگاه برای همیشه سودآور خواهید ماند.

یعنی با اینکار شما به دنبال ساختن خدایی هستید که از شما محافظت کند، اما با اینکار خود را گول میزنید و در یک بازی که در آن فقط راه حل های سخت عمل میکند، بدنبال راه حل آسان هستید.

در این بازی، شما در مقابل باهوش ترین افراد در دنیا قرار دارید. پس اگر شما به اندازه کافی باهوش باشید که بتوانید یک سلسه قوانین همیشگی را پیدا کنید، پس آنها هم میتوانند.

اگر منعطف نباشید، هیچ وقت نمیتوانید در بلندمدت سودآور شوید. چون باید در جهتی حرکت کنید که بازار حرکت میکند و بازار کاملا منعطف است.

یعنی بازار میتواند در هر جهتی حرکت کند و خیلی بیشتر از آنچه که انتظار دارید در آنجا بماند. و همچنین میتواند برای مدت خیلی طولانی در یکجا نوسان کند. و ممکن است در آن حین هر طور که بخواهد عمل کند.

هیچوقت از این موضوع ناراحت نشوید و این واقعیت را قبول کنید که بازار کاملا انعطاف پذیر است و آن را بعنوان زیبایی این بازی ببینید.

4 2 - آموزش پرایس اکشن

آموزش پرایس اکشن

بازار همیشه به سمت نااطمینانی گرایش دارد. در اکثر اوقات، احتمال ۵۰-۵۰ است یعنی احتمال دارد که بازار به یک اندازه به سمت بالا یا پایین برود.

یعنی حتی اگر شما به چارت نگاه نکنید و دو سفارش در جهت مخالف بگذارید که وقتی یکی تریگر شد، آن یکی کنسل شود(سفارش OCO)، آنگاه ۵۰ درصد شانس دارید که سودآور شوید.

وقتی بازار ۵۰-۵۰ است، در حالت نااطمینانی قرار داریم و در اینحالت نمیتوانیم در مورد جهت بازار نظری بدهیم. این حالت، نماد بازار رنج است. پس وقتی مطمئن نیستید، فرض کنید که بازار رنج است.

گاهی اوقات احتمال بالاتر است. مثلا وقتی روند قوی داریم، احتمال ۶۰ درصد و یا حتی ۷۰ درصد است. اما اینحالت دوام زیادی ندارد چون بازار خیلی سریع به سمت نااطمینانی حرکت میکند و احتمال ۵۰-۵۰ میشود تا هم خریداران و هم فروشندگان احساس کنند که ارزش دارد که وارد بازار شوند.

وقتی روند داریم و نااطمینانی وجود دارد، آنگاه بازار به سمت نواحی حمایت و مقاومت حرکت خواهد کرد که معمولا بر اساس گام اندازه گیری شده هستند و در این نواحی، نااطمینانی برمیگردد و رنج شکل میگیرد(حداقل برای مدتی کوتاه).

در طی روز معاملاتی، هیچوقت اخبار را بررسی نکنید. اگر میخواهید بدانید که اخبار چه میگویند، مطمئن باشید که چارت این را به شما میگوید.

گزارشگران بر این باور هستند که اخبار، مهمترین چیز در جهان است و هر اتفاقی که می افتد در نتیجه این اخبار است.

چون این بیزنس آنهاست، پس اخبار باید نقطه مرکزی باشد و علت تمام اتفاقاتی است که در بازارهای مالی رخ میدهد. مثلا وقتی بازار سهام در نیمه مارس ۲۰۱۱ ریخت، همه گفتند زلزله ژاپن منجر به اینحالت شده است.

از نظر آنها اهمیت ندارد که بازار ۳ هفته قبل از این زلزله هم نزولی بوده است و این حرکت نزولی بعد از کلایمکس خرید ایجاد شده بود.

این کلایمکس خیلی قوی بود و هیچکس خبر نداشت که قرار است زلزله رخ دهد و احتیاجی هم نبود که بدانیم. چون خود چارت به ما میگفت که تریدرها چکار میکردند، یعنی تریدرها آماده بودند که خرید خود را ببندند و معامله فروش باز کنند.

مدیریت معامله، به اندازه ورود به آن اهمیت دارد. پس اگر از کسی سیگنال ورود بگیرید، باید بتوانید مدیریت معامله را نیز همانند وی انجام دهید. و از آنجا که چنین مهارتی ندارید، پس در بلندمدت ضرر خواهید کرد.

البته گاهی اوقات هم سود میکنید، اما اگر چشم بسته معامله کنید هم احتمال سودآوری وجود دارد. نکته کلیدی این است که استراتژی باید در بیشتر از ۱۰۰ معامله سود بدهد و نه فقط در یک یا دو معامله.

پس اجازه ندهید کسی برای معامله شما تصمیم بگیرد. اکثر افراد اینکار را میکنند، چون به توانایی های خود اعتماد ندارند و یا بدنبال کسی هستید که از شما حمایت کند و به شما مشاوره بدهد.

اما کسی که به شما سیگنال معاملاتی میدهد، نه به فکر حمایت از شما و نه به فکر پول شماست. و شما را راهنمایی نمیکند که معامله را مدیریت کنید، پس احتمالا ضرر خواهید کرد.

5 1 - آموزش پرایس اکشن

فقط به چارت نگاه کنید. چارت تمام چیزهایی که احتیاج دارید بدانید را در اختیار شما قرار میدهد. چارت تنها چیزی است که به شما سود یا ضرر میرساند. پس چارت، تنها چیزی است که باید در هنگام معامله به آن دقت کنید.

پس پرایس اکشن تمام چیزی است که برای موفقیت در این بازارها نیاز داریم و نباید بر چندین متد تمرکز کنیم. بلکه باید یک متد را بطور کامل و عمیق درک کنیم.

مهارتهایی که باعث میشوند شما از معامله گری درآمد کسب کنید، معمولا از نظر افراد غیرمتخصص، نقص محسوب میشوند.

چارت، تمام چیزی که احتیاج داریم را در اختیار ما قرار میدهد و تمام اطلاعاتی که خارج از چارت پیدا میکنیم، منجر به هواسپرتی ما میشود.

6 1 scaled 400x533 - آموزش پرایس اکشن
آموزش پرایس اکشن

پس اگر میخواهید رقابت کنید، باید تمام چیزهایی که به هواسپرتی منجر میشوند را حذف کنید و فقط به چارت دقت کنید. اطمینان داشته باشید که اگر اینکار را بکنید، سودآور خواهید شد.

بنظر واقعی نمی آید، اما کاملا واقعی است. فقط تلاش کنید که همه چیز را ساده نگه دارید و از قوانین ساده خود پیروی کنید.

خیلی کار سختی هست که بطور دائمی از قوانین ساده پیروی کنید و به آنها اعتماد کنید. اما این بهترین راه برای معامله گری است.

در نهایت، معامله گر میتواند به مرور پرایس اکشن را درک کند و بدین ترتیب، معامله گری استرس کمتری خواهد داشت و حتی ممکن است خسته کننده شود، اما سودآور!

نویسنده و مترجم: مهسا فتحعلی زاده

Rating: ۲.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار