این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

ارز دیجیتال چیست؟


توضیحات مقاله

امروز روز همه در مورد ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی صحبت میکنند اما هیچکس نحوه عملکرد آنها را نمیداند. در این مقاله، ارز دیجیتال و نحوه عملکرد آن را بررسی میکنیم.

کریپتوکارنسی، یک ارز یا پولِ دیجیتال است که از طریق آن مبادله انجام میشود. ارز دیجیتال شباهت زیادی به پول در دنیای واقعی دارد ولی با این تفاوت که هیچگونه وجود فیزیکی ندارد. ارز دیجیتال بر پایه کریپتوگرافی میباشد.

Untitled design 21 scaled - ارز دیجیتال چیست؟

ویژگی های ارز دیجیتال:

 • تعداد ارز دیجیتال محدود است مثلا فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. بعد از این مقدار، دیگر بیت کوینی استخراج نمیشود.
 • براحتی میتوانیم انتقال ارز را تایید کنیم. بیتکوین از الگوریتم های هشینگ استفاده میکند و بنابراین کاربران براحتی میتوانند انتقال مالی را تایید کنند.
 • ارز دیجیتال کاملا مستقل از بانک یا مقامات مرکزی است. یعنی یک پول غیرمتمرکز میباشد.

 

چه عواملی باعث میشود که کریپتوکارنسی انقدر خاص باشد؟

 • هزینه معاملات اندک و یا صفر میباشد. اگر پول را از کیف پول خود به حساب بانکی انتقال دهید، کارمزد از حساب شما کسر میشود.
 • دسترسی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته. شما نمیتوانید ساعت ۳ صبح به بانک مراجعه کنید و پول انتقال دهید.
 • مقدار خرید و برداشت پول هیچ محدودیتی ندارد.
 • همه میتوانند از ارز یا پول دیجیتال استفاده کنند. اما اگر در بانک حساب باز کنید، باید فرآیند احراز هویت و افتتاح حساب را طی کنید. اما در کریپتوکارنسی، احتیاجی به این مراحل نیست.
 • انتقال وجه در سطح بین الملل، بسیار سریع میباشد. مثلا در چند دقیقه یا ثانیه میتوانید پول را از یک اکانت در کشور ایران به اکانت دیگر در آمریکا واریز کنید.

منظور از کلمه کریپتو چیست؟

کلمه کریپتو به کریپتوگرافی اشاره دارد که از رمزنگاری و رمزگشایی استفاده میکند تا امنیت را برقرار کند. در کریپتوگرافی، از الگوریتم های کامپیوتری مثل SHA-256 استفاده میشود که الگوریتم هشینگ میباشد که بیت کوین از آن استفاده میکند. هک کردن الگوریتم های رمز نگاری شده، کار بسیار دشواری است.

در این مقاله در مورد دو ارز دیجیتال اصلی صحبت میکنیم: بیت کوین و ایتِر. بیت کوین یک ارز یا پول دیجیتال است که بر پایه تکنولوژی بلاکچین میباشد و برای انجام معاملات، از شبکه همتا به همتا(peer-to-peer network) استفاده میکند. ایتِر یک ارز دیجیتال است که بر روی شبکه اتریوم قرار دارد.

شبکه اتریوم از تکنولوژی بلاکچین استفاده میکند تا یک پلتفورمِ متن باز تولید کند که برای ساختن اپلیکیشن های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار میگیرد.

 

دیفای چیست؟

 

Untitled design 22 scaled - ارز دیجیتال چیست؟

ایتِر و بیت کوین چه شباهت هایی دارند؟

 • بیت کوین و ایتر، بزرگترین و با ارزش ترین ارزها یا پول های دیجیتال در بازار هستند.
 • هر دو از تکنولوژی بلاکچین استفاده میکنند. در این تکنولوژی، معاملات به یک بلوک اضافه میشوند و یک زنجیره از این بلوک ها ایجاد میشود و به اینصورت داده ها را نمیتوان تغییر داد. ارز دیجیتال با استفاده از الگوریتم اثبات کار(Proof-of-work) استخراج میشود که یک نوع پازل ریاضیاتی است. برای اینکه یک بلوک به بلاکچین اضافه شود، باید این پازل ریاضیاتی حل شود.
 • ایتر و بیت کوین بطور گسترده در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد.

 

ایتر و بیت کوین چه تفاوت هایی دارند؟

 • از بیت کوین برای انتقال پول استفاده میشود. یعنی عملکرد آن شبیه به عملکرد پول در دنیای واقعی است. اما ایتر یک پول در شبکه اتریوم هست(البته از اتریوم نیز برای انتقالات مالی استفاده میشود).
 • انتقال بیت کوین، ۲۰ دقیقه زمان میبرد اما انتقال اتریوم، ۲۰ ثانیه زمان میبرد.
 • تعداد بیت کوین محدود است و سقف آن ۲۱ میلیون کوین میباشد که انتظار میرود در سال ۲۱۴۰ به این عدد برسیم. سقف ایتر، ۱۰۰ میلیون کوین میباشد.
 • برای بیت کوین از الگوریتم SHA256 استفاده میکنیم و برای ایتر از الگوریتم ethash استفاده میکنیم.
Untitled design 19 scaled - ارز دیجیتال چیست؟

آینده کریپتوکارنسی چیست؟

نظرات در مورد کریپتوکارنسی کاملا متناقض است.  افرادی مانند بیل گیتس، ال گور و ریچارد برنسون همگی از حامیان کریپتوکارنسی هستند و از نظر آنها کریپتو بهتر از پول معمولی میباشد. از طرف دیگر افرادی مانند وارن بافت، پاول کروگمن و شیلر کاملا  مخالف هستند. از نظر آنها کریپتوکارنسی یک طرح برای کلاهبرداری و بازی پانزی هست.

دولتها در تلاش هستند که ارز دیجیتال و نحوه عملکرد آن را کنترل کنند. اما هدف اصلی پول های دیجیتال این هست که هویت کاربران مخفی بماند. انتظار میرود در آینده نزدیک درصد زیادی از جمعیت جهان، کریپتوکارنسی را بعنوان یک پول مناسب در تبادلات مالی خود قبول کنند.

 

نویسنده و مترجم: مهسا فتحعلی زاده

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار