این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

اسلیپیج (Slippage) یا لغزش قیمت چیست؟


توضیحات مقاله

اسلیپیج (Slippage) یا لغزش قیمت چیست؟ چنانچه به هنگام معامله، قیمتی متفاوت از قیمت مورد انتظار در ورود یا خروج پوزیشن، دریافت کنید به این معنی است که اسلیپیج رخ داده است.

اسلیپیج به طور اجتناب‌ ناپذیر برای هر معامله‌گر و در تمام دارایی های مالی اتفاق می‌افتد:

  • چه در سهام معاملاتی
  • چه جفت ارزهای فارکس
  • و چه معاملات آتی و…

اگر قیمت عرضه-تقاضا برای یک سهم ۴۹.۳۶$ / ۴۹.۳۷$ باشد و شما برای خرید ۵۰۰ سهم در بازار سفارش بگذارید، ممکن است انتظار داشته باشید که قیمت آن ۴۹.۳۷$ باشد.
در کسری از ثانیه‌ که سفارش شما به بروکر می‌رسد، ممکن است اتفاقی بیفتد یا قیمت تغییر کند. نهایتا قیمتی که در واقع دریافت می‌کنید می‌تواند ۴۹.۴۰$ باشد. تفاوت ۰.۰۳ دلاری بین قیمت مورد انتظار شما(۴۹.۳۷$) و قیمت ارائه شده(۴۹.۴۰$) “اسلیپیج” نامیده می‌شود.

 

انواع سفارشات و اسلیپیج:

اسلیپیج زمانی اتفاق می‌افتد که یک معامله‌گر در قیمت بازار خرید و فروش میکند یعنی از سفارش بازار(market order) استفاده می‌کند.
سفارشات بازار یکی از انواع سفارشاتی است که برای ورود یا خروج پوزیشن‌ها استفاده می‌شود. برای کمک به حذف یا کاهش اسلیپیج، معامله‌گران بجای سفارشات بازار، میتوانند از سفارشات تاخیری(مثل لیمیت یا استاپ) استفاده کنند.

سفارشات تاخیری فقط با قیمتی که شما می‌خواهید انجام می‌شود. یعنی این سفارشات، برخلاف سفارش بازار، با قیمت بدتری اجرا نمی‌گردند.
بنابراین با استفاده از سفارشات تاخیری(مثل لیمیت) میتوانید از اسلیپیج جلوگیری ‌کنید یعنی وقتی با استفاده از این سفارشات وارد میشوید، هنگامی که بازار دقیقا به قیمت تعیین شده شما برسد آنگاه سفارش اجرا میشود.
یکی از ایرادات سفارش لیمیت این است که این امکان وجود دارد بازار به سفارش شما برسد اما فقط به اندازه ۱ یا ۲ پیپ با آن فاصله داشته باشد و بعد برگردد که در اینحالت هر چند بازار به سفارش شما رسیده است، اما سفارش اجرا نمیشود.

Untitled design 6 2 scaled - اسلیپیج (Slippage) یا لغزش قیمت چیست؟

ورود به پوزیشن‌:

سفارش لیمیت و استاپ (آن را با استاپ‌لاس اشتباه نگیرید) برای ورود به یک پوزیشن استفاده می‌شود یعنی این سفارش جایگزین سفارش بازار هستند و به آنها سفارش تاخیری گفته میشود. به این سفارشات، تاخیری گفته میشود بدین علت که در همان لحظه که این سفارش گذاشته میشود، شما وارد بازار نمیشوید و باید صبر کنید بازار نوسان کند و به قیمتی که تعیین کرده اید برسد.
با این نوع از سفارشات، چنانچه بازار به قیمت تعیین شده شما نرسد، معامله انجام نمیشود. گاهی اوقات استفاده از سفارش لیمیت به معنای از دست دادن یک فرصت سودآور است، اما همچنان این مزیت وجود دارد که از اسلیپیج جلوگیری کند.

استفاده از سفارش بازار تضمین می‌کند که معامله‌ شما انجام میشود، اما این احتمال وجود دارد که در نهایت با اسلیپیج و قیمتی بدتر از آنچه انتظار داشتید مواجه شوید.

در حالت ایده آل، معاملات خود را طوری برنامه ‌ریزی ‌کنید که بتوانید از سفارشات لیمیت یا استاپ برای ورود یا خروج از پوزیشن‌ها استفاده کنید و از هزینه های غیر ضروری اسلیپیج جلوگیری کنید.
برخی از استراتژی‌ها به سفارشات بازار نیاز دارند تا شما را در شرایطی که بازار سریع حرکت می‌کند وارد یک معامله و یا از آن خارج کند. در چنین شرایطی، برای برخی از اسلیپیج‌ها آماده باشید.

خروج از پوزیشن‌:

چنانچه شما از قبل در حال معامله باشید، کنترل کمتری نسبت به زمانی که وارد معامله شده‌اید، دارید. ممکن است لازم باشد از سفارشات بازار استفاده کنید تا سریع از پوزیشن خارج شوید. همچنین این امکان وجود دارد که برای خروج تحت شرایط مطلوب‌تر نیز از سفارشات لیمیت استفاده کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید یک معامله‌گر سهام را با قیمت ۴۹.۴۰$ خریداری می‌کند و سفارش لیمیت برای فروش این سهام را در قیمت ۴۹.۸۰$ قرار می‌دهد. سفارش لیمیت تنها در صورتی سهام را می‌فروشد که کسی مایل باشد ۴۹.۸۰$ به معامله‌گر بدهد. یعنی امکان اسلیپیج در اینحالت وجود ندارد. فروشنده ۴۹.۸۰$ ( در صورت وجود تقاضا) دریافت می‌کند.

هنگام تنظیم استاپ‌لاس می‌توانید از سفارش بازار نیز استفاده کنید. این امر خروج از معامله‌ی از دست رفته را تضمین می‌کند، اما نه لزوما با قیمت دلخواه. وقتی استاپ لاس را با استفاده از سفارش لیمیت قرار میدهید، آنگاه اینحالت باعث می‌شود سفارش با قیمتی که شما می‌خواهید انجام شود(مگر اینکه بازار در جهت مخاف شما حرکت کند).
اگر نتوانید با قیمت تعیین شده خارج شوید، ضررهای شما افزایش می‌یابد. به همین دلیل وقتی مطمئن هستید که معامله به نتیجه نمیرسد، بهتر هست که در قیمت بازار و با ضرر خارج شوید. با اینکار جلوی ضرر بیشتر را میگیرید، حتی اگر منجر به اسلیپیج شود.

Untitled design 5 3 scaled - اسلیپیج (Slippage) یا لغزش قیمت چیست؟

وقوع بزرگترین اسلیپیج‌:

معمولاً بزرگترین اسلیپیج‌ها در حوادث مهم خبری رخ می‌دهند. به عنوان یک دی تریدر، از معامله کردن در جریان رویدادهای مهم و برنامه‌ ریزی شده، مانند اطلاعیه‌های FOMC یا هنگام اعلام درآمد یک شرکت خودداری کنید. در حالی که حرکت‌های بزرگ جذاب به نظر می‌رسند، ورود و خروج با قیمت دلخواه ممکن است با مشکل مواجه شود.

اگر هنگام انتشار اخبار در پوزیشنی قرار دارید، ممکن است اسلیپیج قابل توجهی را متحمل شوید و با ضرر و زیان مواجه شوید و اینگونه خود را در معرض ریسک بیشتری قرار میدهید. تقویم اقتصادی را بررسی کنید تا از معامله کردن در چند دقیقه قبل یا بعد از اعلاناتی که بسیار تاثیرگذارند اجتناب کنید.

 

مدیریت ریسک در هنگام انتشار اخبار:

به عنوان یک دی تریدر، نیازی به داشتن پوزیشن قبل از انتشار اخبار ندارید. ورود به پوزیشن پس از انتشار اخبار مفیدتر خواهد بود، زیرا اسلیپیج را کاهش می‌دهد. حتی با رعایت اینحالت ممکن است نتوانید در زمان اخبار غافلگیر‌کننده، از اسلیپیج جلوگیری کنید، چرا که اینگونه اخبار منجر به اسلیپیج های بزرگی می‌شوند.

چنانچه در طول رویدادهای مهم خبری معامله نمی‌کنید، اسلیپیج بزرگ دغدغه‌ی شما نخواهد بود، بنابراین استفاده از استاپ‌لاس توصیه می‌شود. اگر اتفاقی ناگوار بیفتد و شما در استاپ‌لاس خود دچار اسلیپیج شوید، میتوان گفت که به احتمال زیاد بدون استاپ‌لاس، با ضرر بسیار بزرگتری مواجه می‌شدید.

مدیریت ریسک به این معنا نیست که ریسکی وجود نخواهد داشت. بلکه بدان معناست که شما باید تا آنجا که می‌توانید ریسک را کاهش دهید. اجازه ندهید اسلیپیج،  شما را از مدیریت ریسک به هر طریقی باز دارد.

 

رواج اسلیپیج در تمامی بازارها:

اسلیپیج همچنین در بازارهایی که در آن‌ها معاملات کمی انجام می‌شود رخ می‌دهد. باید سهام، معاملات آتی و جفت ارزهایی را معامله کنید که نقدینگی زیادی دارند چون در اینحالت احتمال اسلیپیج را کاهش میدهید.

همچنین می‌توانید در سشن هایی معامله کنید که بیشترین نقدینگی را دارند یعنی میتوانید در سشن لندن یا نیویورک معامله کنید چون فعال ترین زمان برای اکثر جفت ارزهاست و همچنین نقدینگی به حداکثر میرسد. همچنین در این سشن ها، اسپرد حداقل میباشد.برای معامله با اسپرد کمتر  و دریافت کش بک، میتوانید معامله با بروکر آمارکتس را تجربه کنید.

شما نمی‌توانید به طور کامل از اسلیپیج جلوگیری کنید. در هر صورت باید آن را به عنوان یک هزینه متغیر برای انجام معاملات در نظر بگیرید.در صورت امکان، از سفارشات لیمیت برای قرار گرفتن در پوزیشن‌هایی که احتمال اسلیپیج را کاهش می‌دهند استفاده کنید.

از سفارشات لیمیت برای خروج از بیشتر معاملات سودآور خود استفاده کنید. اگر نیاز دارید بلافاصله وارد پوزیشن شوید یا از آن خارج شوید، می‌توانید از سفارش بازار استفاده کنید یعنی میتوانید در قیمت بازار معامله کنید.
هنگام بستن معامله با ضرر، می‌توانید از سفارش بازار استفاده کنید. سفارشات بازار مستعد اسلیپیج هستند، اما اگر نیاز به انجام سریع معاملات خود دارید، مقدار کمی از آن قابل قبول است.

چکیده‌ی مطالب:

  • اسلیپیج به هنگام انجام معامله رخ می‌دهد و در نهایت قیمتی بالاتر از حد انتظار برای خرید و قیمتی پایینتر از حد انتظار برای فروش را رقم می‌زند.
  • سفارشات بازار، معامله‌گران را مستعد اسلیپیج می‌کند، زیرا ممکن است معامله را در قیمتی بدتر از آنچه انتظار داشتند، انجام دهند.
  • معامله‌گران می‌توانند از سفارشات تاخیری(مثل لیمیت و استاپ) برای جلوگیری از معامله با قیمتی بالاتر یا پایین‌تر از قیمت تعیین شده استفاده کنند و بدین صورت از اسلیپیج جلوگیری نمایند.
  • همچنین می‌توانیم استاپ لاس را بصورت سفارش لیمیت قرار دهیم و اینکار برای به حداقل رساندن اسلیپیج در زمان حرکت نامطلوب قیمت انجام میشود.
  • نکته مهم این است که از معامله در هنگام انتشار اخبار مهم خودداری کنید، زیرا اخبار مهم میتواند بستر اصلی برای اسلیپیج باشد.
No votes yet.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار