این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

اقتصاد کلان


توضیحات مقاله

آموزش اقتصاد کلان

آموزش اقتصاد کلان: در اقتصاد کلان رفتار واحدهای اقتصادی از دید کل بررسی می شود.

از آنجایی که در بحث اقتصاد کلان مجموع رفتار واحدهای اقتصادی بررسی می شود، نیازمند تعریف یک سری شاخص هایی هستیم که بر اساس آن ها بتوانیم فاکتور های مختلف را در اقتصاد کلان اندازه گیری نماییم.

به طور ساده اقتصاد کلان در سه فاکتور خلاصه می شود. به عبارت دیگر وقتی کشور را به عنوان یک واحد کل در نظر بگیریم، برای آن که متوجه شویم عملکرد اقتصاد این کشور در سطح اقتصاد کلان به چه صورت است لازم است سه فاکتور را بررسی نماییم.

  • تولید ناخالص داخلی(GDP):

یعنی در یک بازه زمانی چه مقدار کالا و خدمات در داخل این کشور تولید می شود و تولید کالا و خدمات سالانه با چه نرخی رشد می کند.

  • بیکاری

  • تورم

در ادامه تک تک این فاکتور ها را به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد.

شاخص های تعیین کننده اقتصاد کلان

همان طور که گفته شد اولین شاخصی که در بحث اقتصاد کلان با آن مواجه هستیم بحث تولید است. برای تعیین میزان تولید نیازمند تعریف شاخص هایی هستیم که بتوانیم با یک استاندارد واحد، اقتصاد کشورهای مختلف را بررسی نماییم.

اقتصاد کلان 500x500 - اقتصاد کلان

مهمترین شاخصی که در بحث تولید مطرح است GDP یا تولید ناخالص داخلی است که کل ارزش ریالی محصولات نهایی است که در مرز های داخلی یک کشور و در یک بازه زمانی مشخص تولید می شود.

در این تعریف چند نکته وجود دارد که باید به آن توجه ویژه ای داشت. اولین نکته بحث محصولات نهایی است. دلیل اینکه تاکید می شود فقط محصولات نهایی در تولید ناخالص داخلی حساب شود این است که اگر تمامی محصولات حساب شود احتمال دوباره شماری وجود دارد.

به طور مثال تصور کنید که یک شرکت که تولید کننده مداد است، مداد هایی تولید می کند که امکان خرید آن ها توسط یک کودک وجود دارد و آن کودک با مداد نقاشی می کشد و یا اینکه امکان دارد یک شرکت طراحی مهندسی این مداد را خریداری کند و در فرآیند تولید خدمات مهندسی از آن استفاده کند.

در مثال اول مدادی که توسط کودک مصرف شده است محصول نهایی محسوب می شود چون مصرف کننده نهایی این مداد را مصرف کرده است اما در مثال دومی این مداد یک کالای واسطه ای است یعنی چون در فرآیند تولید شرکت مهندسی حساب می شود.

پس اگر GDP را به صورت کل کالا های تولیدی شرکت های مختلف در نظر بگیریم، آنگاه یک بار ارزش مداد را زمانی که تولیدات شرکت مدادسازی محاسبه می شده در نظر گرفتیم و یک بار دیگر به صورت ضمنی زمانی که خدمات شرکت مهندسی در GDP حساب می شود در نظر گرفته می شود.

آموزش اقتصاد کلان

نکته بعدی در GPD مرز های داخلی کشور است به طور مثال اگر یک شرکت چینی در ایران کالایی تولید می کند این تولیدات در GPD محسوب می شود اما اگر یک شرکت ایرانی در چین محصولی را تولید کند، این محصول در GPD حساب نمی شود.

پس معیار، کشوری است که تولیدات در آن صورت گرفته است.

مسئله دیگر در اقتصاد کلان، موضوع بیکاری است که در واقع توسط شاخصی به نام نرخ بیکاری ارزیابی می شود که یکی از بحث برانگیزترین شاخص های اقتصاد کلان میباشد.

تورم نیز به معنی بالا رفتن سطح عمومی قیمت ها در اقتصاد کلان است که توسط شاخص قیمت مصرف کننده(CPI) اندازه گیری میشود.

در آخر به این نکته اشاره میکنیم که بین تورم و بیکاری ارتباط معکوس(Tradeoff) وجود دارد. که منحنی فیلیپس این موضوع را مورد بررسی قرار داده است. به عبارت دیگر، برای رسیدن به اشتغال بیشتر و یا نرخ بیکاری کمتر، باید تورم بیشتری را متحمل شویم.

و بر عکس اگر میخواهیم تورم کمی داشته باشیم، باید نرخ بالای بیکاری را به جان بخریم.

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار