این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

اندیکاتور CCI


توضیحات مقاله

اندیکاتور CCI

-چرا باید از استراتژی شکست استفاده کنیم؟

– برای اینکه زودتر از بقیه وارد بازار بشویم: با استفاده از این استراتژی میتوانید قبل از حرکت بازار وارد شوید.

– این یک استراتژی محافظه کارانه است چون بخش کوچکی از سرمایه خود را در هر معامله ریسک میکنید.

– این استراتژی کاربردی است: یعنی با پیروی از یک سری قوانین ساده میتوانید معامله کنید. و اجرای آن ساده است.

– اگر از قوانین این استراتژی پیروی کنید، آنگاه با وجو چند معامله ضررده، همچنان میتوانید سودآور شوید.

– این استراتژی یکی از پر استفاده ترین استراتژی ها در بین معامله گران برتر است. با استفاده از این استراتژی میتوانید حداقل ۶۰ درصد در ماه سود کنید. یکی از دانشجویان ما، با استفاده از این استراتژی توانسته است ۵۴۰۰ درصد سود در یکسال کسب کند.

۲- شکست چیست؟

شکست زمانی اتفاق می افتد که یک سقف(کف) مهم شکسته میشود و یک سقف(کف) بالاتر(پایینتر) شکل میگیرد. اینحالت را بر روی شکل نشان میدهیم:

1 - اندیکاتور CCI
2 - اندیکاتور CCI
اندیکاتور CCI

اکثر معامله گران بدنبال این شکست ها هستند که بتوانند ازحرکت شدید قیمتها سود بگیرند. از این رو، معامله گری که بر اساس مومنتوم معامله میکند، سفارش بای استاپ را در بالای سقف قرار میدهد و منتظر است که شکست رخ دهد.

اگر شکست رخ ندهد، سفارش را کنسل میکند و بدنبال معامله بعدی میگردد. اما اگر شکست رخ دهد و سفارش بای استاپ انجام شود، آنگاه پلتفورم معاملاتی بصورت خودکار معامله را انجام میدهد.

همین حالت برای شکست کف صدق میکند( یعنی در حالت شکست نزولی از سفارش سل استاپ استفاده میکنیم). چرا معامله گران به اینصورت عمل میکنند؟ چون معمولا بعد از شکست، پرایس اکشن بسیار سریعی رخ میدهد و به سود خوبی منجر میشود.

اما شکست همیشه موفق نیست و ریسک بالایی دارد. کابوس اینگونه معامله گران این است که شکست جعلی رخ دهد. که شکست جعلی نیز رایج است. حال چرایی آن را بررسی میکنیم.

3 - اندیکاتور CCI
4 - اندیکاتور CCI

-راز شکست جعلی:

ابتدا شکست جعلی در سقف را بررسی میکنیم(این استدلال برای شکست جعلی در کف نیز صدق میکند).

گاهی اوقات قیمتها یک سقف مهم را میشکنند و سفارش خرید انجام میشود و پوزیشن خرید باز میشود. اما سپس قیمتها سریعا به سمت پایین برمیگردند و دیگر به سمت بالا حرکت نمیکنند و یا ایست ضرر فعال میشود. در اینحالت معامله گر باید معامله را با ضرر ببندد.

ضررهای کوچک طبیعی هستند. هر معامله گر حرفه ای در این بازار ضرر میکند و باید این را قبول کنید که ضرر خواهید کرد. اما برای یک معامله گر سودآور،تعداد معاملات سودآور بیشتر از معاملات ضررده است.

در ده سال گذشته، چندین سیستم شکست را تست کرده ایم. اکثر شکست ها، جعلی هستند و به سود اندکی منجر میشوند. هر سیستمی که فقط بر اساس شکست باشد، همیشه سودآور نخواهد بود. تیم و جولی، اطلاعاتی را در مورد بازارهای مالی جمع آوری کرده اند کع موسسات و بانک های بزرگ تمایل ندارند که شما از آنها اطلاع داشته باشید.

بانک های بزرگ به اندازه کافی پول دارند که بتوانند بازار را برای مدتی تکان دهند. وقتی قیمتهای به یک سقف اصلی میرسند، معمولا باید برگردند و سقف دوقلو شکل دهد. اما اگر شکست رخ دهند، برخی از معامله گران میخرند.وقتی بازار به یک سقف نزدیک میشود، معامله گرانی که در بانک هستند، سریعا حجم زیادی از یک جفت ارز را خریداری میکنند(میلیون دلار).

یعنی آنها بازار را به اندازه چند پیپ بالا میرند و شکست جعلی رخ میدهد. در بالای هر سقف، چندین سفارش خرید قرار گرفته است و در اینحالت این سفارشات سریعا انجام میشوند. سپس بخاطر اینکه این پوزیشن های خرید باز شده اند، بازار چند پیپ دیگر به سمت بالا میروند.

سپس بانک معامله خود را میبندد و به همین دلیل قیمتها سریعا به سمت پایین برمیگردند.بانک ها از این حرکت نامنصفانه پول زیادی بدست می آورند. آنها اینکار را چندین مرتبه در طی روز انجام میدهند.

-ورود به بازار قبل از شکست:

جولی، اندیکاتور CCI را سالها در بازار فارکس تست کرده است.

در این اندیکاتور دو خط داریم: خط +۱۰۰ و خط -۱۰۰. وقتی CCI ، خط ۱۰۰ را به سمت بالا میشکند، آنگاه این یک سیگنال مناسب برای خرید است. وقتی CCI خط ۱۰۰- را به سمت پایین میشکند، آنگاه این یک سیگنال فروش است.

سیگنال خوب، احتمال سودآوری معامله را افزایش میدهد. بعبارت دیگر، اندیکاتور CCI همانند یک فیلتر عمل میکند و معاملات سودآور را تشخیص میدهد. و این امکان را به شما میدهد که قبل از شکست وارد بازار شوید.

تلاش زیادی صورت گرفته است تا بتوانیم با استفاد از این استراتژی به سود برسیم. استفاده از این استراتژی،ساده میباشد و نتایج خیلی خوبی دارد.

نحوه ورود:

برای ورود به دو اندیکاتور ساده نیاز داریم:

(اندیکاتور با ۲۰ دروه)CCI 20

(میانگین متحرک نمایی ۳۴ دوره ای برای بالاترین و پایینترین قیمت و قیمت پایانی).Wave

دومین اندیکاتور از سه میانگین متحرک نمایی تشکیل شده است(ویو بالا، وِیو پایین و ویو میانی). اما آنها را همانند یک اندیکاتور در نظر میگیریم و به آن اندیکاتور ویو میگوییم.

نحوه تنظیمات این اندیکاتور بر روی متاتریدر بصورت زیر است:

5. - اندیکاتور CCI
6. - اندیکاتور CCI
7. - اندیکاتور CCI
8. - اندیکاتور CCI

قانون ورود:

ابتدا نحوه استفاده از این استراتژی در جهت خرید را بررسی میکنیم.  قوانینی که برای اجرای این استراتژی نیاز است را گام به گام بررسی میکنیم:

۱- در ابتدا اطمینان حاصل پیدا کنید که بازار در یک روند صعودی است. مطمئن شوید که بازار اصلاحی نیست. ویو ابزار بسیار مناسبی است که به ما درتعیین روند کمک میکند.

تعریف روند:

روند صعودی: قیمتها بالاتر از ویو صعودی بسته شده باشند و در حال حاضر قیمتها بالاتر از کف ویو باشند.

روند نزولی: اگربازار پایینتر از سقف ویو باشند، آنگاه روند نزولی داریم.

8.1 - اندیکاتور CCI

روند صعودی

8.2 - اندیکاتور CCI

روند نزولی

اندیکاتور CCI

۲-قیمتها برای مدتی بالاتر ازویو بوده باشد( بالاتر از سقف ویو)

۳-قیمتها وارد ویو شوند(یعنی قیمتها بالاتر از ویو بوده اند و بعد سقف ویو را به سمت پایین شکسته اند).

۴-وقتی CCI خط ۱۰۰+ را به سمت بالاتر بشکند، آنگاه سیگنال خرید در شمع بعدی داریم. این سیگنال خوبی است که در شمع بعدی بخریم، اما مراقب باشید….

۵-برای اطمینان باید قبل از شکست، CCI به اندازه ۵ شمع در زیر خط ۱۰۰+ قرار گرفته باشد.

۶-سپس مجدد بررسی کنید که آیا روند صعودی داریم یا نه. یعنی ببینید که آیا قیمتها بالاتر از کف ویو قرار دارند یا نه.

۷- حال میتوانید بخرید. اگر قوانین بالا صدق کند، آنگاه میتوانید در شمع بعدی بخرید.

در شکل زیر، الگوی سوئینگ را تعریف کرده ایم:

9. - اندیکاتور CCI

همانطور که در شکل میبینید، قیمتها وارد ویو شده اند(یعنی بر روی سه میانگین متحرک قرار گرفته اند) و بعد به سمت بالا برگشته اند. باید تمام این مراحل را همانند یک سلسله قوانین طی کنیم.

وقتی احساس میکنید بازار قرار است به سمت بالا برود، نخرید. بعضی از معامله گران اینکار را میکنند. اما وقتی قیمتها به سمت پایین برمیگردند، اینگونه معامله گران گیر میکنند.

از سیستم شکست استاندارد استفاده نکنید. ممکنه شکست جعلی باشد. فقط در حالتی بخرید که CCI از خط ۱۰۰+ عبور کند.با دقت به عکس نگاه کنید. همانطور که میبینید قبل از شکست، وارد بازار شده ایم. مزیت این استراتژی در این است که قبل از شکست میتوانیم سیگنال خرید را پیدا کنیم.

کاربرد استراتژی:

در عمل باید این قوانین را برعکس دنبال کنید، یعنی:

۱- ابتدا باید CCI خط ۱۰۰+ را به سمت بالا بشکند. آیا در ۵ شمع قبلی، CCI در زیر خط ۱۰۰+ قرار داشت؟ آیا الان در بالای این خط قرار دارد؟ اگر اینگونه است میتوانید به مرحله بعد بروید.

(بخاطر داشته باشید که سیگنال در حالتی معتبر است که شمع بسته شده باشد).

۲- آیا روند صعودی داریم؟ آیا قیمتها بالاتر از کف ویو هستند؟ در اینجا تعریف روند بر اساس محل شکل گیری شمع ها در بالا یا پایین ویو است.

اگر روند صعودی داریم، میتوانید به مرحله بعد بروید.

۳- الگوی سوئینگ میبینید؟ به چند معامله دقت کنید و میتوانید الگوی سوئینگ را ببینید. منظور از سوئینگ حالتی است که قیمتها در بالای ویو بوده اند و بعد وارد ویو شده اند. به عبارت دیگر یعنی قیمتها، سقف سوئینگ را به سمت پایین شکسته اند.

۴- حالا بخرید و هدف سود را نیز مشخص کنید.

همین مراحل برای حالت فروش نیز صدق میکند:

۱- CCI خط ۱۰۰- را به سمت پایین بشکند.

وقتی شمع بسته میشود به CCI نگاه کنید. آیا در ۵ شمع قبلی، در بالای خط ۱۰۰- قرار داشته اشت؟ آیا الان در زیر خط ۱۰۰- قرار دارد؟ اگر اینگونه است، آنگاه به مرحله بعدی بروید. یعنی در این مرحله شرایط بازار را بررسی کرده اید.

۲-آیا روند نزولی داریم؟

آیا قیمتها پایینتر از سقف ویو قرار دارند؟ اگر اینگونه است، پس روند نزولی داریم و میتوانید به مرحله بعد بروید.

۳- آیا الگوی سوئینگ میبیند؟

بر روی چندتا معامله تمرین کنید تا بتوانید سوئینگ را براحتی پیدا کنید. سوئینگ حالتی است که قیمتها در زیر ویو قرار داشته اند و حالا وارد ویو شده اند. به عبارت دیگر، آیا قیمتها کف ویو را به سمت بالا شکسته اند؟

۴- حالا بفروشید و هدف سود را نیز مشخص کنید.

-برای خروج از سطوح فیبوناچی استفاده میکنیم. خطوط فیبوناچی فوق العاده قوی هستند. اغلب مواقع میبینیم که قیمتها به سطوح فیبوناچی برخورد میکنند و بعد اصلاح میشونند. برای مشاهده فیبوناچی در متاترید، بر روی ابزار اصلاح فیبوناچی کلیک کنید:

9.1 - اندیکاتور CCI

سپس سطوح فیبوناچی را همانند شکل زیر بر روی چارت بیندازید. یعنی سوئینگ سقف را به سوئینگ کف وصل کنید.

10. - اندیکاتور CCI

باید تنظیمات را اصلاح کنید. ما از این سه هدف استفاده میکنید: ۰.۰، ۱.۰،۱.۶۱۸، ۲.۰. سپس بر روی چارت کلیک راست کنید و گزینه Object list را انتخاب کنید.

10.1 - اندیکاتور CCI

بروی فیبو کلیک کنید و بعد ادیت را بزنید.سپس بر روی Level , description کلیک کنید تااین سطوح را اصلاح کنید. از این سطوح استفاده کنید: ۰، ۱، ۱.۶۱۸ و ۲. میتوانید description  را به این صورت تغییر دهید: ۰.۰@%$. که به جای علامت %$، قیمت بر روی چارت قرار میگیرد(مثلا ۰.۰@۲.۰۴۸۰).

نحوه خروج:

همیشه معامله خود را برنامه ریزی کنید و برنامه خود را معامله کنید. فرض کنید یک معامله خرید باز کرده ایم. باید  هدف سود و ایست ضرر را دقیقا بعد از ورود به بازار تعیین کنیم.

۱-اولین هدف سود را در سطح ۱.۶۱۸ فیبوناچی قرار دهید.

۲-دومین هدف سود را در سطح ۲.۰ فیبوناچی قرار دهید.

۳- ایست ضرر را در سطح ۰.۰ فیبوناچی قرار دهید.

وفتی قیمتها به اولین هدف سود برخورد میکنند، نیمی از معامله را ببندید(پیشنهاد میکنیم که حداقل ۲ لات استاندارد یا مینی و یا میکرو معامله کنید).

وقتی قیمتها به دومین هدف سود میرسند، مابقی معامله را بفروشید. ایست ضرر را هم در زیر سطح ۰.۰ قرار دهید. سطح ۰.۰ به عنوان یک حمایت است و اگر شکسته شود، آنگاه احتمالا روند به پایان رسیده است.

11 - اندیکاتور CCI
این قوانین را برای خروج از معامله فروش نیز میتوانیم اجرا کنیم:

۱- اولین هدف سود را در سطح ۱.۶۱۸ فیبوناچی قرار دهید

۲- دومین هدف سود را در سطخ ۲.۰ فیبوناچی قرار دهید.

۳- ایست ضرر را در سطح ۰.۰ فیبوناچی قرار دهید.

نکته: اینها قوانین ساده ای برای خروج هستند. با استفاده از نقاط ورود و خروجی که در بالا مطرح شد، براحتی میتوانید سود کنید. اما اگر به شکل نگاه کنید میبینید که بعد از خروج ما از بازار، روند صعودی همچنان ادامه پیدا کرده است.

پس بهتر نبود که در بازار بمانیم و بیشتر سود کنیم؟ کسب سود از ابتدا تا انتهای روند، رویای تمام معامله گران است. برخی از معامله گران میدانند که چگونه به آن برسند.

آنها میدانند که چگونه تشخیص دهند که روند قرار است برگردد.آنها روزها، هفته و ماه ها در روند میمانند و میلیون ها دلار سود میکنند.

 

مترجم:مهسا فتحعلی زاده

اندیکاتور CCI اندیکاتور CCIر

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار