این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

بازار مالی چیست؟ انواع بازارهای مالی


توضیحات مقاله

منظور از بازارهای مالی چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، بازارهای مالی مکانی برای مبادله یک دارایی مثل سهام، اوراق قرضه، ارز و ابزارهای مشتقه میباشد. این بازارها را با نام های مختلفی مثل بازار بورس و یا بازار سرمایه نیز میشناسند. اما در هر حال تمام این بازارها به یک مفهوم هستند.

به بیان ساده، بیزنس ها و سرمایه گذاران میتوانند از طریق بازارهای مالی، بیزنس خود را رشد دهند و به سود برسند.

برای اینکه دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم، یک بانک را تصور کنید که در آنجا حساب پس انداز باز میکنیم. بانک میتواند از پول ما و سایر مشتریان استفاده کند و آن را به سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل وام بدهد(در ازاء بهره).

افرادی که در بانک پس انداز میکنند، بهره دریافت میکنند و سرمایه آنها رشد میکند. بنابراین در اینجا بانک بعنوان یک بازار مالی عمل میکند که عملکرد آن به نفع وام دهنده و وام گیرنده میباشد.

Untitled design 12 3 scaled - بازار مالی چیست؟ انواع بازارهای مالی

انواع بازارهای مالی:

بازارهای مالی انواع مختلفی دارند و در هر کشور، یک نوع بازار مالی در اندازه متفاوت وجود دارد. بعضی از بازارها کوچک هستند اما بعضی از بازارها بزرگ میباشند و در سطح بین المللی شناخته شده هستند مثل بورس نیویورک(NYSE). در بازار بورس نیویورک روزانه تریلیون دلار معامله میشود. در ادامه انواع بازارهای مالی را با جزئیات کامل بررسی میکنیم:

 

۱-بازار سهام:

در بازار سهام، سهم یا بخشی از یک شرکت را خرید و فروش میکنیم. یعنی هر سهم از یک شرکت، قیمتی دارد و در صورتی که عملکرد شرکت خوب باشد، قیمت هر سهم آن نیز زیاد میشود و افرادی که سهام آن شرکت را خریداری کرده اند، سود میکنند.

براحتی میتوانیم سهام بخریم اما نکته مهم این است که در چه شرکتی سرمایه گذاری کنیم و چقدر از کل سرمایه را در آن وارد کنیم. برای بررسی وضعیت بازار سهام، میتوانیم انواع شاخص را نیز تحلیل کنیم.

بنابراین نحوه سرمایه گذاری و کسب سود در بازار سهام بدین صورت است که ما سهام یک شرکت را در قیمت پایین میخریم و بعد از اینکه قیمت آن بالا رفت، آن را میفروشیم و از تفاوت قیمت سود میکنیم.

 

۲-بازار اوراق قرضه:

دولت و شرکت ها میتوانند از بازار اوراق قرضه استفاده کنند تا یک پروژه یا سرمایه گذاری را تامین مالی کنیم. در این بازار سرمایه گذاران، اوراق قرضه را میخرند و بعد از مدت مقرر، اصل سرمایه بعلاوه بهره را دریافت میکنند.

 

۳-بازار کالا:

در بازار کالا، معامله گران و سرمایه گذاران به خرید و فروش کالاها و منابع طبیعی میپردازند مثل نفت، طلا… پس این نوع کالاها نیز یک بازار مختص به خود را دارند چون قیمت انها ثابت نمیباشد و نوسانات روزانه دارد.

 

۴- بازار مشتقه:

در این بازار قراردادها و ابزارهای مشتقه معامله میشود که ارزش آنها بر اساس دارایی مربوط به قرارداد میباشد. برای مثال قراردادهای آتی و مابه التفاوت(CFD) جزء ابزارهای مشتقه هستند یعنی یک دارایی مستقل و جدا نمیباشد و صرفا یک قرارداد هستند که بر اساس دارایی مورد نظر، قیمتگذاری میشوند. مثل CFD انس طلا یا بیت کوین که در بازار فارکس معامله میشود.

برای آشنایی با بازار فارکس و نحوه ورود به این بازار و معامله در آن کلیک کنید.

یعنی شما با خرید بیت کوین در بازار فارکس، میتوانید همانند خرید آن در صرافی سود کنید ولی با این تفاوت که CFD آن را معامله کرده اید و نه خود بیت کوین را!

Untitled design 13 3 scaled - بازار مالی چیست؟ انواع بازارهای مالی

بازارهای مالی چه فایده و کاربردی دارند؟

نقش بازارهای مالی در موفقیت و قدرت یک اقتصاد را نمیتوان نادیده گرفت. در ادامه چند مورد از کاربردهای بازارهای مالی را بررسی میکنیم:

 

۱-بکارگرفته شدن وجوه پس اندازی:

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، وقتی در یک حساب بانکی پس اندازه میکنیم، وجوه پس انداز شده دست نخورده نمی ماند. یعنی بانک بعنوان یک بازار مالی عمل میکند و سرمایه هایی که پس انداز شده اند را به افراد و شرکتهایی که به وام مصرفی و یا سرمایه گذاری نیاز دارد میدهند.

 

۲-کسب سود:

افراد حقیقی میتوانند با خرید و فروش دارایی های متفاوت در بازارهای مالی، سود کسب کنند. هر بازار با توجه به ریسکی که دارد، سود متفاوتی نیز دارد. مثلا بازار اوراق قرضه، سود کمی دارد ولی از طرف دیگر ریسکی ندارد. اما بازار سهام و ارز و یا بازارهای جدیدتر مثل ارز دیجیتال، بسیار سودآور هستند ولی ریسک بسیار بالایی نیز دارند.

 

۳- کاهش نرخ بیکاری:

بازارهای مالی تاثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری دارند چون فرصت های شغلی زیادی فراهم میکنند. همچنان افراد حقیقی میتوانند با کسب سود در این بازارها، بودجه لازم برای بیزنس خود را فراهم کنند و بدین ترتیب بازارهای مالی کمک شایانی به شکل گیری استارت آپ ها میکنند.

No votes yet.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار