این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

تورم چیست و چه عللی دارد؟


توضیحات مقاله

سیاست های دولت مثل سیاست های انبساطی میتواند منجر به افزایش نرخ تورم شود. اما نرخ تورم چیست؟

اگر شما در این هفته هر عدد تخم مرغ را ۱۰۰۰ تومان خریداری کنید ولی در هفته بعد قیمت هر عدد تخم مرغ ۲۰۰۰ تومان شود، در اینحالت افزایش قیمت داشتیم. اما آیا این یعنی تورم افزایش پیدا کرده است؟ نه الزاما؛ وقتی در مورد تورم صحبت میکنیم، منظور شاخص قیمت مصرف کننده(Consumer Price Index) یا همان CPI میباشد.

CPI بر اساس قیمت تعدادی زیادی از کالاها و خدمات محاسبه میشود مثل خدمات آموزشی، هزینه سوخت، ارتباطات؛ پوشاک؛ مواد غذایی و غیره…

پس CPI تمام این هزینه ها را با هم جمع میکند و یک نوع میانگین میگیرد و نهایتا یک عدد به ما میدهد. پس بر اساس این عدد میتوانیم تعیین کنیم که هزینه های زندگی افزایش پیدا کرده است یا نه؟! اگر افزایشی باشد، تورم داریم(Inflation) و اگر کاهشی باشد تورم منفی داریم(deflation)؛ که هر دو حالت نگران کننده است.

Untitled design 11 - تورم چیست و چه عللی دارد؟

 

تورم به چه دلیل رخ میدهد؟ تورم به دو دلیل رخ میدهد:

۱-تورم ناشی از فشار تقاضا

۲- تورم ناشی از فشار هزینه

 

حال هر دو مورد را بصورت جداگانه بررسی میکنیم:

۱-تورم ناشی از فشار تقاضا:

در اینحالت منحنی تقاضای کل به سمت راست منتقل میشود و رشد اقتصاد افزایش میابد، اما تورم نیز افزایش میابد.

چرا این اتفاق میوفتد؟ این امر بدین دلیل است که وقتی تقاضای کل افزایش میابد، فشاری زیادی به عوامل تولید وارد میشود که عرضه را زیاد کنند. یعنی در اینحالت عوامل تولید کمیاب میشوند و وقتی فشار زیادی به این منابع محدود وارد میشود، متعاقبا قیمت افزایش میابد.

یعنی دستمزد(قیمت نیروی کار)، قیمت سرمایه و زمین افزایش میابد. اینحالت باعث میشود که هزینه های تولیدی بنگاه افزایش یابد پس بنگاه هم این افزایش در هزینه ها را از طریق افزایش قیمت پوشش میدهد. پس افزایش تقاضای کل بدین صورت منجر به افزایش تورم میشود. حال سوال این است که چرا تقاضای کل افزایش میابد؟ افزایش تقاضای کل دلایل مختلفی دارد مانند:

  • کاهش نرخ بهره: وقتی نرخ بهره کاهش میابد، هزینه قرض گرفتن و مصرف کم میشود و همچنین هزینه قرض گرفتن و سرمایه گذاری هم کم میشود.
  • کاهش مالیات بر درآمد قابل تصرف: در اینحالت درآمد قابل تصرف برای مصرف کنندگان زیاد میشود و مصرف زیاد میشود.
  • افزایش مخارج دولت
  • کاهش نرخ ارز: در اینحالت صادرات ارزان میشود و واردات گران میشود؛ تقاضا برای واردات کاهش و برای صادرات افزایش میابد؛ درآمدهای صادرات و در نتیجه صادارت افزایش میابد.
Untitled design 10 - تورم چیست و چه عللی دارد؟

۲-تورم ناشی از فشار هزینه:

در اینحالت منحنی عرضه کل کوتاه مدت به سمت چپ منتقل میشود و این منجر به افزایش تورم میشود. اما چگونه؟ انتقال عرضه کل کوتاه مدت به سمت چپ منجر به افزایش هزینه تولید برای اکثر بنگاه های تولیدی در اقتصاد میشود.

پس بنگاه ها قیمت را افزایش میدهند یعنی از این طریق، افزایش هزینه ها را به مصرف کنندگان انتقال میدهند. حال سوال این است که در چه شرایطی منحنی عرضه کل کوتاه مدت به سمت چپ منتقل میشود؟ اینحالت دلایل مختلفی دارد مانند:

  • افزایش قیمت مواد اولیه
  • افزایش دستمزد
  • افزایش مالیات بر عملکرد بنگاه ها مثل VAT
  • افزایش قیمت موارد اولیه وارداتی در نتیجه کاهش نرخ ارز

 

نویسنده و مترجم: مهسا فتحعلی زاده

No votes yet.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار