این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

سیاست های پولی و مالی


توضیحات مقاله

در این مقاله، سیاست پولی و مالی را بررسی میکنیم. اقتصاد کلان با دو هدف ایجاد شد: ارزیابی شرایط کلی اقتصاد و حل مشکلات آن.

در هر زمان سه شرایط کلی برای اقتصاد وجود دارد:

۱-رکود

۲-اشتغال کامل

۳-شکاف تورمی

Untitled design 24 3 - سیاست های پولی و مالی

حال بررسی میکنیم که چگونه باید مشکلات اقتصادی در این سه شرایط را برطرف کنیم. هر حالت را جداگانه بررسی میکنیم:

۱-رکود: برای خروج از رکود، سه کار میتوانیم انجام دهیم:

الف- هیچ سیاستی اجرا نکنیم: اگردر شرایط رکود اقتصادی، هیچ سیاستی اجرا نکنم آنگاه چه اتفاقی برای عرضه کل میوفتد؟ در شرایط رکودی، نرخ بیکاری بالاست پس نهایتا نرخ دستمزد کاهش میابد و قیمت منابع افت میکند و این یعنی هزینه ها کاهش میابد.

بنابراین در این شرایط، عرضه کل افزایش میابد و منحنی عرضه کل به سمت راست منتقل میشود. بنابراین بدین طریق برمیگردیم به شرایط اشتغال کامل. پس اقتصاد در طی زمان خود را اصلاح میکند. بنابراین اگر هیچ کاری نکنیم، اقتصاد در بلندمدت خود را ترمیم میکند و به شرایط اشتغال کامل یا عرضه کل بلندمدت میرسیم.

ب-از سیاست مالی استفاده کنیم: در سیاست مالی دو ابزار مخارج دولت و مالیات را داریم. پس در شرایط رکود اقتصادی، مخارج دولت و مالیات باید چه تغییری کنند تا بعنوان محرک اقتصادی عمل کنند و از رکود خارج شویم؟ برای اینکار میتوانیم مخارج دولت را افزایش دهیم و یا مالیات را کاهش دهیم. کاهش مالیت نمیتواند تقاضای کل را تغییر دهد اما کاهش مالیات باعث میشود مخارج مصرفی افزایش یابد و اینحالت منجر میشود که تقاضای کل به سمت راست منتقل شود.

پ-از سیاست پولی استفاده کنیم: در اینحالت عرضه پول را تغییر میدهیم تا بر روی نرخ بهره تاثیر بگذاریم. بدین ترتیب تقاضای کل منتقل میشود. پس در حالت رکودی میبایست عرضه پول را افزایش دهیم. با اینکار نرخ بهره کاهش میابد و سرمایه گذاری و مصرف افزایش میابد. این باعث میشود تقاضای کل افزایش یابد و شکاف رکودی بسته شود.

اما چگونه میتوانیم عرضه پول را افزایش دهیم؟ با استفاده از سه ابزار: ذخایر قانونی، نرخ تنزیل و عملیات بازار باز.

بانک مرکزی چگونه میتواند با استفاده از این سه ابزار، اقتصاد را از رکود خارج کند؟ میتواند ذخایر قانونی را کاهش دهد یعنی بانک میتواند پول چاپ کند؛ و یا میتواند نرخ تنزیل را کاهش دهد تا وام های بیشتری به بانکها بدهد؛ و یا میتواند اوراق قرضه بخرد یعنی وقتی بانک مرکز اوراق قرضه میخرد، پول را وارد سیستم میکند و بدین طریق، عرضه پول افزایش میابد.

Untitled design 23 2 - سیاست های پولی و مالی

پس دو ابزار سیاست مالی و پولی از طریق دخالت دولت اعمال میشوند و باعث میشوند که تقاضای کل افزایش یابد یعنی یک حالت تشویقی برای اقتصاد دارند. اما در حالت اول، ما هیچ کاری نمیکنیم و صبر میکنیم که تقاضای کل بطور خودکار افزایش یابد و در بلندمدت ما را به اشتغال کامل برساند.

 

۲- اشتغال کامل: تمام موارد بالا در حالت اشتغال کامل برقرار میباشد.

 

۳- شکاف تورمی: حال سه مورد بالا را در شرایط شکاف تورمی بررسی میکنیم:

الف-هیچ سیاستی اجرا نکنیم: در حالتی که تورم داریم، اگر هیچ کاری نکنیم نهایتا دستمزدها و در نتیجه هزینه منابع افزایش میابد. در اینحالت هزینه شرکتهای تولیدی زیاد میشود و عرضه کل به سمت چپ منتقل میشود و به شرایط اشتغال کامل برمیگردیم. پس در اینحالت عرضه کل تحت تاثیر قرار میگیرد.

ب-از سیاست مالی استفاده کنیم: در اینحالت میتوانیم مخارج دولت را کاهش و یا مالیات را افزایش دهیم. با افزایش مالیات، درآمد قابل تصرف و مخارج مصرفی کاهش میابد. در نتیجه تقاضای کل کاهش میابد. پس سیاست مالی منجر به تغییر تقاضای کل میشود.

پ-از سیاست پولی استفاده کنیم: در اینحالت بانک مرکزی میتواند ذخایر قانونی را افزایش دهد؛ یا نرخ تنزیل را افزایش دهد و یا میتواند اوراق قرضه بفروشد. در تمام این ابزارها، عرضه پول کاهش میابد و نرخ بهره افزایش میابد. با اینکار سرمایه گذاری و تقاضای کل کاهش میابد.

 

نویسنده و مترجم: مهسا فتحعلی زاده

 

No votes yet.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار