این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟ و چه تفاوتی با ICO و STO دارد؟


توضیحات مقاله

IEO چیست؟ و چه تفاوتی با ICO و STO دارد؟ آیا هنگام خرید کریپتو باید به این موارد دقت کنیم؟

IEO مخفف Initial Exchange Offer(عرضه اولیه صرافی) میباشد. روزانه در بازار کریپتوکارنسی، اصطلاحات جدید معرفی میشود. ICO مخفف Initial Coin Offering (عرضه اولیه کوین) میباشد. STO مخفف  Security Token Offering(عرضه توکن بهادار) هست.

IEO، ICO و STO همگی اهداف یکسانی دارند و هر سه روش هایی هستند که یک کمپانی میتواند برای دریافت بودجه برای پروژه خود بکار ببرد. برای درک IEO، ابتدا مفهوم ICO و STO را بررسی میکنیم.

در ابتدا ICO یا همان عرضه اولیه کوین ایجاد شد. در ICO، کمپانی برای بدست آوردن بودجه، توکن ها را بطور مستقیم و با تخفیف به سرمایه گذاران میفروشد.  این روش یکی پراستفاده ترین روش ها برای بدست آوردن بودجه هست.

در این روش هیچ نظارتی نمیشود و به همین دلیل این امکان وجود دارد که پروژه مورد نظر کلاهبرداری باشد. یعنی هیچ قانونی در ICO وجود ندارد و اگر شما بتوانید سرمایه گذار جذب کنید، براحتی میتوانید یک پروژه راه اندازی کنید.

اما نبود نظارت بر ICO نهایتا توجه بعضی از آژانس های نظارتی را جلب کرد و توانستند بسیاری از کمپانی ها را مجبور کنند که از قوانین پیروی کنند. اینحالت منجر به شکل گیری STO (عرضه توکن بهادار) شد. میتوان گفت که STO عملا همان ICO میباشد که بر روی آن نظارت میشود.

 

استیبل کوین(Stablecoin) چیست؟

Untitled design 12 2 scaled - عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟ و چه تفاوتی با ICO و STO دارد؟

 ICO و STO دو تفاوت عمده دارند:

  • STO فقط مربوط به توکن های اوراق بهادار میباشد. یعنی توکن هایی که فروخته میشوند، صرفا یک دارایی مالی هستند. در صورتی که ICO میتواند توکن های ابزاری نیز بفروشد که هدف از این توکن ها، قدرت دادن به یک پلتفورم خاص میباشد.
  • بر روی STO کاملا نظارت میشود و این یعنی کاملا با قوانین دولتها سازگار میباشند و به همین دلیل صرفا به سرمایه گذاران معتبر ارائه میشوند. به همین دلیل افراد زیادی از STO محروم میشوند چون به اندازه کافی پول ندارند که سرمایه گذار معتبر شناخته شوند.

 

حال که مفهوم ICO و STO را متوجه شدیم، به سراغ IEO میرویم. IEO همان ICO هست که توسط یک صرافی کریپتوکارنسی مدیریت میشود. یعنی در IEO کمپانی مورد نظر بطور مستقیم توکن ها را به عموم مردم نمیفروشد بلکه همه چیز از طریق یک پلتفورم معاملاتی انجام میشود.

این فرآیند به اینصورت است که در ابتدا کمپانی مورد نظر هزینه ای را برای لیست شدن در صرافی پرداخت میکند و بخشی از توکن های خود را به صرافی میدهد. در مقابل صرافی این مسئولیت را قبول میکند که IEO را به موفقیت برساند.

سپس صرافی، IEO را بر روی سایت خود لیست میکند و فروش توکن از طریق صرافی صورت میگیرد. وقتی زمان IEO به اتمام میرسد، توکن ها سریعا در صرافی لیست میشود تا مورد معامله قرار گیرند.

Untitled design 13 2 scaled - عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟ و چه تفاوتی با ICO و STO دارد؟

IEO چه مزیت هایی دارد؟

۱-اولین و مهمترین ویژگی IEO این است که قابل اعتماد میباشد چون سرمایه گذاران به صرافی اعتماد میکنند. از آنجا که شهرت و اعتبار صرافی درمیان هست، به همین دلیل صرافی بر روی هر پروژه ای که میخواهد لیست شود، نظارت میکند. به همین احتمال خیلی کمی دارد که پروژه مورد نظر، کلاهبرداری باشد.

۲-تمام افردای که میتوانند از صرافی مورد نظر استفاده کنند، از عرضه اولیه صرافی هم میتوانند استفاده کنند. به همین دلیل اکثر سرمایه گذارانی که از STO محروم شدند میتوانند در عرضه اولیه صرافی سرمایه گذاری کنند.

۳-سومین مزیت مربوط میشود به امنیت. در گذشته ICO به دلیل هک و یا دزدی از بین میرفتند. اما در IEO، صرافی مورد نظر امنیت وجوه سرمایه گذاری شده را تامین میکند.

۴-یکی از بزرگترین مزیت های IEO، نقدینگی آن میباشد. وقتی عرضه اولیه صرافی به پایان میرسد، مردم میتوانند توکن ها را در صرافی معامله کنند. در صورتی که ممکن است در ICO نتوانید بازاری برای معامله توکن ها پیدا کنید.

۵-آخرین مزیت IEO مربوط به بازاریابی میباشد. یعنی صرافی، IEO را به کاربرانش معرفی میکند.

 

IEO چه معایبی دارد؟

۱-انتشار IEO بسیار پرهزینه هست.

۲-IEO صرفا محدود به کاربران در صرافی مورد نظر میباشد. یعنی اگر صرافی در یک کشور استفاده نشود، آنگاه آن تعداد جمعیت حذف میشوند.

 

بنابراین عرضه اولیه صرافی یک حالت برد-برد-برد برای صرافی، سرمایه گذاران و کمپانی ها میباشد. در IEO هر کسی میتواند بر روی اهدافش تمرکز کند. یعنی صرافی با مسائل مربوط به بودجه و نظارت روبه رو هست؛ کمپانی هم بر روی ساخت محصولاتش تمرکز میکند و سرمایه گذاران هم احساس امنیت میکنند چون میدانند که بر روی هر پروژه نظارت شده است.

 

 

No votes yet.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار