این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

فارکس


توضیحات مقاله

آموزش صفر تا صد فارکس

آموزش صفر تا صد فارکس: برای آموزش و یادگیری فارکس ابتدا باید با اصطلاح فارکس آشنا شویم.

فارکس یک کلمه انگلیسی است که مخفف دو کلمه Exchange به معنای ارز و کلمه Foreign به معنای  خارجی است پس بازار فارکس یعنی بازار ارزهای خارجی می باشد.

 

برای دانلود دوره صفر تا صد فارکس کلیک کنید.

 

در بین ایرانیان و فارسی زبانان پول خارجی با مفهومی به نام ارز شناخته می شود و به عبارت بهتر فارکس در بین ایرانیان به مفهوم تبادل یا معامله ارز است.

داد و ستد از گذشته های بسیار دور نیز در بین مردم وجود داشته است و مردم برای دریافت خدمات و یا کالا ها به داد و ستد کالا ها با یکدیگر می پرداختند اما دردنیای امروزی تبادل ارز برای مصارف مختلفی چون؛ خرید کالا؛ دریافت خدمات مختلف، هزینه های مصرفی برای سفر، تامین مسکن و… به کار گرفته می شود.

در بسیاری از موارد نیز تبادل ارز ها برای بدست آوردن سودی است که از تفاوت قیمت خرید و فروش ارز ها بدست می آید که به اینکار سفته بازی(Speculation) گفته میشود.

در آموزش فارکس شما یاد می گیرید که چگونه از این تفاضل قیمت های خرید و فروش به سود برسید.

آموزش صفر تا صد فارکس 500x500 - فارکس

با یادگیری فارکس به درآمد نجومی برسید:

فارکس از قدیم بازاری بوده است که در آن بانک های بزرگ بین المللی به مبادله ارز با یکدیگر می پرداختند.

یعنی مثلا یک شرکت انگلیسی برای معامله ای نیاز به دلار آمریکایی داشته است که باید این دلار را از یک بانک انگلیسی در انگلیس تهیه بکند و این بانک انگلیسی دلار را از یک بانک آمریکایی می گیرد و در ازاء به آن بانک پوند می دهد.

در سال های اخیر و با گسترش پیشرفت و تکنولوژی برای افراد عادی نیز این امکان به وجود آمده است که به مبادله ارز ها پرداخته و از بالا و پایین شدن قیمت آن ها سود کنند.

شما تنها با در اختیار داشتن یک سیستم متصل به اینترنت می توانید به این بازار کاملا قانونی بپوندید و بدون هیچ کاری در منزل خودتان به سود قابل توجهی برسید.

روش معاملاتی سودآور در بازار فارکس، پرایس اکشن میباشد. که از سردمداران سبک پرایس اکشن میتوان به ال بروکس، نایل فولر و لنس بگز اشاره کرد.

همچنین برای ورود به این بازار باید اصصطلاحاتی که مختص به این بازار است را نیز فرا بگیرید. مانند پیپ، مارجین، سفارش استاپ و لیمیت. و مهمترین بحث برای معامله در فارکس، نحوه تعیین حجم معامله(یا لات) میباشد.

انتخاب لات درست، تعیین کننده موفقیت شما در این بازار است. حتی اگر تحلیل درستی از این بازار ارائه دهید، اگر نتوانید حجم درستی انتخاب کنید براحتی متضرر خواهید شد.

افرادی که به تازگی وارد بازار فارکس می شوند باید اطمینان پیدا کنند که بروکر آنها، مارکت میکر نباشد.

پس در ابتدا باید بدانید که مارکت میکر چیست و نقش بروکر در این بازار چیست؟

یک بروکر وظیفه دارد که یک معامله خرید و فروش را به یکدیگر جوش دهد به طور مثال اگر شما می خواهید دلار خریداری نمایید، بروکر وظیفه دارد فروشنده را برای شما پیدا کرده و این معامله را در یک قیمت توافقی به سرانجام برساند.

بازیگر دیگری که در این بازار وجود دارد، مارکت میکر است. بروکرها نیز میتوانند مارکت میکر باشند.

بروکر های مارکت میکر خودشان به جای فروشنده با شما معامله می کنند بنابراین اگر به طور مثال شما می خواهید دلار بخرید این بروکر به شما دلار می فروشد و اگر بخواهید نفت بفروشید بروکر از شما نفت می خرد.

برخی از افراد تصور می کنند چنین بروکر هایی معامله را با قیمت هایی به نفع خودشان تمام می کنند برای اطمینان از قابل اعتماد بودن بروکر باید به این نکته توجه کرد که بروکر مورد تایید FCA هست یا  نه؟  FCA نهاد ناظر بر بازار های مالی در انگلستان است.

آموزش صفر تا صد فارکس

آموزش صفر تا صد فارکس1 700x533 - فارکس

حال ویژگی های بازار فارکس را با جزئیات بیشتر بررسی میکنیم و میخواهیم ببینیم که معامله گری و آموزش در این بازار چه مزیت هایی دارد؟ و اینکه آیا معامله گری در بازار فارکس شغل مناسبی است یا خیر؟

فارکس یا بازار تبادلات ارزی، مکان مشخصی ندارد بلکه از طریق اینترنت و بطور آنلاین امکان پذیر است. بازار تبادلات ارزی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صورت می گیرد.

سرمایه گذاران، صرافی ها، بانک های مختلف، سازمانها و شرکتها و بسیاری از افراد دیگر در این بازار فعال هستند.

در بازار فارکس، ارزهای مختلف به یکدیگر تبدیل میشوند. شما در این بازار می توانید کلیه ارزهای موجود در جهان را با یکدیگر مبادله کرده و از نوسانات قیمت آنها سود کنید.

حجم معاملات انجام شده در این بازار بسیار بیشتر از سایر بازارهای مالی است، بطوریکه حجم معاملات صورت گرفته در آن به بیش از ۶ تریلیون دلار در روز می رسد.

در بازار فارکس شما می توانید بطور شبانه روزی و در طول روزهای کاری هفته که از دوشنبه تا جمعه خواهد بود به معامله بپردازید.

بدین ترتیب بازار فارکس یک بازار شبانه روزی است. شما در هر ساعتی از شبانه روز می توانید وارد این بازار شوید ولیکن بسته به اینکه بازار در کدام سشن قرار دارد، می توانید ارز کشوری که نوسان بیشتری دارد را معامله کنید.

بازار فارکس scaled 700x450 - فارکس

بازار فارکس چگونه عمل می کند؟

بازار فارکس همانطور که اشاره شد به معنی تبادل ارزهای است. نحوه معاملات بصورت جفت ارز است. به عبارتی در هر معامله یک ارز به ارز دیگر تبدیل می شود یا اینکه خرید و فروش میشوند.

به عنوان مثال جفت ارز یورو به دلار (EUR/USD) نشان دهنده تبدیل یورو به دلار است. اگر برابری نرخ یورو به دلار برابر ۱.۱ باشد یعنی اینکه شما یک یورو خود را با ۱.۱ دلار مبادله کردید.

ارز اول ارز پایه محسوب شده و ارز دوم را ارز متقابل می گویند. در همین راستا ارز پایه همان ارزی است که مبنای آن را یک در نظر می گیرند. وقتی می گوئیم که یک یورو معادل ۱.۱ دلار است در واقع یورو ارز پایه و دلار ارز متقابل است.

در تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر در بازار فارکس نرخ  فروش و خرید متفاوت است. قیمتی که تحت عنوان قیمت بید (Bid) اعلام می شود قیمت فروش است.

در مقابل قیمتی که تحت عنوان قیمت اسک (Ask) نمایش داده می شود را قیمت خرید می گویند. در مثال فوق اگر قیمت بید را ۱.۱۳۱۲ و قیمت اسک ۱.۱۳۱۵ را در نظر بگیریم، با خرید و فروش جفت ارز فوق مبلغ ۰.۰۰۰۳ پیپ اختلاف قیمت خواهیم داشت.

این اختلاف قیمت خرید و فروش ارز را اسپرد می گویند و واحد آن پیپ است. در بازار فارکس معامله گران از طریق خرید و فروش جفت ارزهای مختلف و اختلاف قیمت میان آنها کسب درآمد می کنند.

نرخ برابری ارزهای مختلف در فارکس scaled 700x534 - فارکس

انواع جفت ارزهای بازار فارکس

در بازار فارکس، جفت ارزهای مختلف مورد تبادل قرار میگیرند. همانطور که اشاره شد بر اساس تفاوتی که در نرخ خرید و فروش جفت ارزها وجود دارد، افراد به کسب سود می پردازند.

حال مسئله اینجاست که جفت ارزهای مهم و اصلی بازار کدامند؟ چه ارزهایی بیشتر مبادله شده و در هر زمان می توان آنها را به سهولت خرید و فروش نمود؟ در بازار فارکس چنددسته جفت ارز وجود دارد.

جفت ارزهای اصلی، جفت ارزهای کراس و جفت ارزهای اگزاتیک از جمله جفت ارزهای موجود برای تبادلات ارزی هستند. جفت ارزهای اصلی معمولا یک طرف آنها را دلار آمریکا تشکیل می دهد.

دلار امریکا قویترین ارز موجود در بازار بوده و علاوه بر نقش اصلی و مهمی که در معاملات جهانی دارد، قدرت نقد شوندگی بالایی دارد.

پس جفت ارزهای اصلی در بازار فارکس شامل تبادل دلار آمریکا با هر یک از ارزهای مهم جهان است. جفت ارزهای یورو به دلار، پوند به دلار، دلار استرالیا به دلار آمریکا، دلار آمریکا به فرانک سوئیس، دلار آمریکا به دلار کانادا، دلار آمریکا به ین ژاپن از جمله جفت ارزهای اصلی موجود در بازار تبادلات ارزی بشمار می روند.

جفت ارزهای اگزاتیک به جفت ارزهایی گفته می شود که حجم معاملات آنها کم بوده و در اقتصاد جهان نقش مهمی ندارند.

انواع جفت ارزهای دلار آمریکا با ارزهایی مانند روپیه، ریال، روبل، پزوتا، لیر و نظیر آن را جفت ارزهای فرعی می گویند.

در این میان برخی جفت ارزهای بازار فارکس هستند که شامل دلار آمریکا نبوده ولی جزو ارزهای تاثیر گذار در اقتصاد جهان هستند.

این جفت ارزها را جفت ارزهای کراس می گویند. جفت ارزهایی که شامل یورو، فرانک سوئیس، پوند، ین ژاپن، یوان چین و دلار کانادا هستند جزو جفت ارزهای کراس بشمار می آیند.

ارزهای اصلی و مهم بازار فارکس scaled 700x450 - فارکس

مهمترین جفت ارزها در بازار فارکس

در میان جفت ارزهای فارکس، برخی از جفت ارزها حجم بیشتری از معاملات را تشکیل داده و برخی از اهمیت کمتری برخوردار هستند.

برای اینکه جفت ارزهای مهم را شناسایی کنید به معرفی سه جفت ارز برتر در بازار تبادلات ارزی خواهیم پرداخت. جفت ارز یورو به دلار آمریکا بیشترین نقدینگی را در بازار فارکس دارد .

جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن دومین ارز پر حجم در بازار است و در نهایت سومین جفت ارز پرطرفدار در این بازار هم شامل پوند به دلار آمریکا است. در رده های بعدی دلار استرالیا و دلار کانادا قرار دارند.

آموزش فارکس در رسابورس - فارکس

مزایای آموزش و معامله بازار فارکس چیست؟

اگر در بازار فارکس به درستی آموزش ببینید براحتی میتوانید از این بازار درآمد کسب کنید. زیرا معامله در این بازار، مزیت های بسیار زیادی دارد.

یعنی دلایل خاصی وجود دارد که باعث میشود اکثر مردم بازار فارکس را به بازار سهام ترجیح بدهند. این دلایل عبارتند از:

۱-کمیسیون و هزینه های انجام معامله در این بازار فوق العاده پایین است. اکثر بروکرهای فارکس هزینه های انجام معامله را در قالب اسپرد کسر میکنند که این اسپرد در قالب پیپ میباشد. مثلا ۱ پیپ هزینه انجام یک معامله است. که ارزش دلاری این پیپ بر اساس حجم یا لاتی که میزنید محاسبه میشود. برای اطلاع از نحوه محاسبه لات و ارزش دلاری پیپ، دوره صفر تا صد فارکس را مشاهده کنید.

۲- حجم معامله در این بازار ثابت نیست. در بازار آتی، حجم معامله توسط صرافی مشخص میشود. مثلا اندازه معامله برای آتی نقره، ۵ هزار اونس است. اما در بازار فارکس، شما میتوانید حجم دلخواه خود را بزنید. و این باعث میشه که بتونید با پول های خیلی کم هم در این بازار فعالیت کنید(حتی با ۱۵ دلار).

کسب درآمد از فارکس scaled 700x533 - فارکس

مزایای آموزش و معامله بازار فارکس چیست؟

۳- فارکس یک بازار ۲۴ ساعته است. این بازار از روز دوشنبه صبح در استرالیا باز میشود و تا روز شنبه صبح بی وقفه ادامه دارد. اینحالت مزیت خیلی بزرگی است چون میتوانید انتخاب کنید که در چه ساعتی معامله کنید. یعنی ساعت کار شما در این بازار شناور هست و اینحالت برای افراد شاغل بسیار مناسب میباشد.

۴-بزرگترین مزیت بازار فارکس، وجود اهرم است. در معاملات فارکس، شما میتوانید با پول کم، معاملات بزرگی را مدیریت کنید و این بخاطر وجود اهرم است. یعنی اهرم به شما این امکان را میدهد که سودی که فراتر از سرمایه اولیه خود را کسب کنید.

مثلا یک بروکر فارکس ممکن است اهرم ۱ به ۵۰ ارائه دهد که این یعنی یک معامله گر با موجودی ۵۰ دلار، این امکان را دارد که به اندازه ۲۵۰۰ دلار خرید و فروش کند. یا مثلا اگر معامله ۵۰۰ دلار موجودی داشته باشد، میتواند به اندازه ۲۵ هزار دلار معامله کند.

اهرم، مارجین و کال مارجین scaled 700x566 - فارکس
مزایای آموزش و معامله بازار فارکس چیست؟

اما بخاطر بسپارید که اهرم همانند شمشیر دولبه است. یعنی اگر مدیریت ریسک صحیح نباشد، آنگاه وجود اهرم میتواند منجر به کال مارجین شود و کل حساب را از بین ببرد.

۵-مزیت دیگر بازار فارکس این است که نقدینگی بسیار بالایی دارد. فارکس، بزرگترین بازار مالی دنیاست و همین باعث میشود که بیشترین نقدینگی را در بین بازارهای مالی داشته باشد.

این مزیت بزرگی است و باعث میشود که در شرایط عادی بازار بتوانید با یک کلیک از بازار خارج شوید و یا وارد بازار شوید. بنابراین نقدینگی بسیار بالا در این بازار منجر به تسهیل خرید و فروش میشود.

پس هیچوقت در این بازار گیر نمیکنید. همچنین میتونید سفارش آنلاین بگذارید که وقتی بازار به قیمت مورد نظر شما برسد، سود گرفته شود. و یا میتوانید سفارش حدضرر قرار دهید که در صورت برگشت بازار، جلوی ضرر شما گرفته شود.

۶-ورود به این بازار به سرمایه زیادی نیاز ندارد. ممکن است اینگونه فکر کنید که برای ورود به این بازار به پول خیلی زیادی نیاز دارید. اما اینگونه نیست. بروکرهای فارکس، حجم های مینی و میکرو هم ارائه میدهند تا افرادی که سرمایه زیادی ندارند بتوانند حجم متناسب با سرمایه خود را بزنند.

البته اینحالت به این معنی نیست که باید با سرمایه کمی کار کنید! هر چه سرمایه بزرگتر باشد، مدیریت سرمایه راحتتر و احتمال کال شدن کمتر میشود. پس در بازار فارکس، احتیاج نیست که سرمایه زیادی داشته باشید. اما در بازار سهام، شما سرمایه زیادی لازم دارید.

۷-وجود امکانات رایگان، دیگر مزیتِ این بازار است. اکثر بروکرهای فارکس، حسابهای دمو ارائه میدهند که میتوانید با این حسابها در شرایط واقعی بازار تمرین کنید. میتوانید در این حسابها بک تست بگیرید تا با تحلیلگری آشنا شوید. و تمام این امکانات رایگان است. پس بازار فارکس مزیت های بسیار زیادی نسبت به سایر بازارها دارد.

 

آیا معامله گری در بازار فارکس یک شغل عالی است؟ آیا میتوان از این بازار، درآمد دائمی کسب کرد؟

بله حتما همینطور است. وقتی از صفر تا صد فارکس را یادبگیرید، دیگر نمیتوانید در این بازار فعالیت نکنید. با معامله در بازار فارکس براحتی میتوانید هر هفته ۱۰۰ درصد سود کسب کنید.

البته این موضوع بستگی به سطح اطلاعات شما دارد و اینکه آیا میتوانید سرمایه خود را مدیریت کنید یا خیر، که این موضوع سالها زمان میبرد. البته گفتنی است که در بازار شما هم سود خواهید کرد و هم ضرر. پس باید در ابتدا به درستی در این زمینه آموزش ببینید و بعد شروع کنید.

آموزش فارکس 700x568 - فارکس

 

اما از کجا شروع کنیم؟ برای شروع باید:

۱-در ابتدا به دنبال پول درآوردن نباشید: اکثر افراد به این دلیل وارد بازار میشوند که بنظر می آید کسب درآمد در این بازار فوق العاده ساده است. اما اصلا اینطور نیست جون فقط وقتی میتوانید در این بازار سودآور شوید که اطلاعات کاملی داشته باشید و بدونید چکار میکنید. یعنی در زمان معامله گری اصلا نباید به پول فکر کنید.

۲-معامله گری را یادبگیرید. حتما باید بدونید که چجوری باید معامله کنید.میتوانید از تحلیل تکنیکال یا فاندمنتال استفاده کنید. از هر تحلیل و روشی که راحت هستید استفاده کنید و بعد استراتژی خود را در حساب دمو تمرین کنید تا کاملا مسلط شوید.

۳-یک حساب حقیقی با موجودی خیلی کم باز کنید. بعد از اینکه استراتژی خود را تمرین کردید، میتوانید با پول کم وارد بازار شوید و در حساب حقیقی معامله کنید. اینکار برای این است که بتوانید احساسات را تجربه کنید و سعی کنید آنها را کنترل کنید.  در این مرحله، احساسات تنها چیزی است که باعث میشود شما نتوانید استراتژی را به درستی اجرا کنید.

پس برای اینکه از این مرحله عبور کنید و به سود دائمی برسید با بتوانید بر احساسات خود غلبه کنید. برای اینکه بصورت دائمی در این بازار سودآور شوید، باید فوق العاده منظم و صبور باشید. چون این بازار، قمار نیست و زمان زیادی میبرد که بتوانید در این بازار موفق شوید.

یعنی برای اینکه وارد یک بیزنس شوید، حداقل یک مدرک دانشگاهی ۴ ساله باید داشته باشید، پس توقع نداشته باشید که در شغل معامله گری بتوانید با چندماه مطالعه، به یک معامله گر حرفه ای تبدیل شوید. البته این بدین معنی نیست که اصلا نباید وارد این بازار شوید، فقط باید متوجه شوید که برای موفقیت در این شغل نیز باید همانند سایر شغل ها تلاش کنید و اطلاعات کافی داشته باشید.

بنابراین معامله گری در بازار فارکس یک شغل بسیار سودآور است. اما برای اینکه در بازار حرفه ای بشوید، باید ساعتها مطالعه کنید و در طی زمان تجربه کسب کنید.

اما معامله گری در این بازار برای هر کسی مناسب نیست چون بعضی از افراد نمیتوانند احساسات خود را کنترل کنند و این شغل را قمار میدانند. در صورتی که در این بازار همیشه باید درصد ثابتی از سرمایه خود را ریسک کنید، تا درصورت ضرر در یک معامله، کل سرمایه خود را از دست ندهید و بتوانید در بلندمدت سودآور باشید. بنابراین برای موفقیت در این بازار باید خودتان را بشناسید و بعد ببینید که چه سبکی معاملاتی با شخصیت شما سازگاری دارد.

1کسب درآمد از فارکس - فارکس
اموزش فارکس از صفر تا صد

یک جمله معروف هست که میگوید برای معامله خود برنامه بریزید و بعد آن برنامه را معامله کنید. یعنی باید طبق برنامه از پیش تعیین شده عمل کنید و حریص نباشید.

برای سرمایه گذاری، بازار فارکس خیلی بهتر از بازار سهام است. بزرگترین مزیت این بازار نسبت به سهام این است که شما در این بازار میتوانید از اهرم استفاده کنید.

یعنی سرمایه شما در فارکس قدرتمندتر از همان مقدار سرمایه در بازار سهام است. البته میتوانید آپشن سهام را معامله کنید و اهرم بزنید، اما این نوع قرارداد محدودیت زمانی دارد و ریسک بالایی دارد.

بنابراین سودآوری در بازار فارکس یک بحث شانسی نیست. و موفقیت در این بازار به تلاش زیادی نیاز دارد. پس فکر نکنید که سودآوری در این بازار کار ساده ای است. سالها زمان میبرد تا شما بتوانید در این بازار سود کنید. اما بطور کل، بازار فارکس یکی از سودآورترین بازارهای مالی در دنیاست و پتانسیل سودآوری در این بازار، با هیچ بازاری قابل مقایسه نیست.

 

رسابورس مرکز آموزش آنلاین فارکس   

وب سایت آموزشی رسا بورس، بزرگترین و معتبرترین مرکز آموزش مجازی دوره های فارکس در ایران محسوب می شود.  دوره های آموزشی فارکس، آشنایی با بازارهای مالی، بورس، فایننس و دوره های تخصصی را از طریق وب سایت آموزشی رسا بورس پیگیری کنید. با بهره گیری از دوره های مجازی و آنلاین رسا بورس با بازار تبادلات ارزی آشنا شده و به کسب درآمد و سود در این بازار بپردازید.

آموزش صفر تا صد فارکس آموزش صفر تا صد فارکس آموزش صفر تا صد فارکس آموزش صفر تا صد فارکس

نویسنده: مهسا فتحعلی زاده

Rating: ۲.۰/۵. From 3 votes.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار