این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

استراتژی معاملاتی پولبک


توضیحات مقاله

معامله گری کار ساده ای است، ما سختش میکنیم.من هم مثل شما بودم و ترید رو خیلی برای خودم سخت میکردم.

اولش که شروع به ترید کردم، همیشه در جهت غلط بازار وارد میشدم. یعنی به محض اینکه وارد معامله میشدم، دقیقا عین این بود که یکی بازار رو دستکاری میکرد و بازار رو برمیگردوند در جهت مخالف من.

اوایل واقعا اینجوری فکر میکردم که یکی سعی داره بازار رو برعلیه من کنه و پولمو ازم بگیره.

شما هم چنین حسی داشتید؟

اگر شما هم چنین حسی دارید به این دلیل هست که از قدرت پولبک ها اطلاعی ندارید و نمیدونید چگونه آنها را معامله کنید.

احتمالا در زمان مناسبی وارد نمیشوید. یعنی دقیقا موقعی وارد میشوید که بازار در حال حرکت در جهت مخالف شماست. اینجوری عمل میکنید چون از روی احساس وارد شدید و نه از روی منطق و دلیل.

در این مقاله بررسی میکنیم که چرا پولبک ها یا اصلاحات بازار از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند و چرا باید سریعا آنها را یادبگیرید و ازشون استفاده کنید.

معامله در پولبک:

مطمئنا این جمله رو شنیدید که میگن ” روند دوست شماست و باید در جهت روند معامله کنید”.اما معامله کردن در جهت روند، دقیقا چه معنی داره؟ برای مبتدی ها این تعریف خیلی مبهم هست و به یک تعریف دقیق نیاز داریم.

۹۰ درصد از تریدهای من در جهت بازار هست و به ندرت بدنبال سقف ها و کف ها هستم. اما این بدین معنی نیست که در جهت مخالف بازار معامله نمیکنم.

برای مثال، ممکن هست یک روند صعودی بلندمدت در نفت خام ببینم و اول صبر کنم بازار کمی افت کند و بعد بخرم. اینکار را میکنم چون میدونم که روند اصلی و بلندمدت، صعودی است.

این خیلی متفاوت هست با معامله کردن در سقف و کف و بهش میگن معامله در پولبک یا اصلاح و یا معامله از روی ارزش(هر سه به یک معنی هستند).

وقتی روند داریم و بازار بخشی از حرکت را رفته است، بهتر است صبر کنید که پولبک شکل بگیرد چون در اینحالت احتمال موفقیت بیشتری دارید.پولبک ها به ما کمک میکنند که نقطه ورود کم ریسک تری داشته باشیم. چون پولبک در نواحی کلیدی بازار شکل میگیرد یعنی در حمایت و مقاومت.

همانطور که میدانید، سطوح کلیدی همان نقاط برگشتی هستند و بازار میتواند در این سطوح حرکات بزرگی انجام دهد.

پولبک ها فوق العاده سودآور هستند چون بازار دائما در نوسان است و پولبک به شما کمک میکند که در نقطه مناسبی وارد شوید. یعنی با استفاده از پولبک، میتواند در نقطه چرخش بازار معامله کنید.

البته منظور این نیست که در کف یا سقف اصلی وارد میشوید، بلکه منظور این است که وقتی بازار حرکت میکند و بعد اصلاح میشود یا پولبک میزند، آنگاه میتوانید از این برگشت قیمت برای ورود به بازار استفاده کنید.

البته معامله در پولبک، همیشه سودآور نخواهد بود، اما اگر در روند اصلی معامله کنید، آنگاه میتواند اکثر مواقع سود کنید.

حال یک چارت را بررسی میکنیم که بهتر متوجه شویم: در چارت زیر یک روند نزولی داریم. نواحی که با دایره قرمز مشخص کردیم نشان میدهد که بعد از شکل گیری این نواحی، در واقع واضح بود که روند نزولی در حال شکل گیری است.

پس در نواحی که با دایره قرمز مشخص شده است، تریدرهای حرفه ای، بدنبال پولبک میگردند تا نقاطی که احتمال بالایی دارند را پیدا کند و سوار بر روند شوند.

اما تریدرهای مبتدی فکر میکنند که روند بیش از حد پیش رفته است و فکر میکنند که بعد از هر سوئینگ نزولی، روند به پایان میرسد. اگر در دایره های پایینی یا همون کف ها میخریدید، ابتداا وارد سود میشدید، اما بعدش که روند ادامه پیدا کرد، سود از بین رفت.

پس تو اینحالت که روند نزولی است، باید صبر کنید که پولبک تکمیل شود و بعد در سقف بفروشید یعنی در جهت روند نزولی معامله کنید.

بسیاری از تریدرها فکر میکنند فقط باید وقتی وارد بازار شوند که بازار در مسیری که میخواهند قرار گرفته است. خیلی از تریدرها ضرر کردند، چون دقیقا در کف فروختند یعنی در جایی فروختند که مومنتوم کم شد و بازار آماده پولبک بود.

این مهمترین دلیل برای ضرر کردن تریدرهاست. یعنی باید در اکثر مواقع برخلاف احساسات عمل کنید تا بتوانید به پول برسید.

در شکل زیر، مطمئن باشید که فروش در پولبک هم کار چندان ساده ای نبوده است چون همیشه این احساس هست که شاید کف مورد نظر، کف اصلی بوده است. اما باید به روند اصلی اعتماد کنیم یعنی باید ایمان داشته باشیم که روند ادامه میابد.

Picture1 6 - استراتژی معاملاتی پولبک

پولبک ها یا اصلاحات: تکیه گاه تکنیکالیست ها: اول جهت روند را پیدا کنید و بعد به دنبال پولبک بگردید…

بهترین روش برای معامله ی پولبک ها این است که اول جهت روند اصلی یا ماژور را پیدا کنیم و بعد بدنبال پولبک هایی  باشیم که درون این روند اتفاق می افتند.

پس در ابتدا باید مومنتوم را بر روی چارت پیدا کنید یعنی باید متوجه شوید که چارت در کدام جهت در حرکت است.

اگر از چپ به راست در حرکت است، این یعنی بازار در آینده نزدیک به سمت پایین حرکت خواهد کرد. باید همیشه بخاطر داشته باشیم که بازارها تا ابد بین دو خط موازی حرکت نمیکنند. یعنی اگر شما یک روند صعودی را تشخیص داده اید، این اصلا بدین معنی نیست که بازار برای کوتا مدت، به سمت پایین حرکت نخواهد کرد.

تریدرها، زمان را فرموش میکنند. مثلا پولبکی که به اندازه ۳ یا ۵ روز زمان میبرد، ممکن است از دید تریدری که خیلی بدنبال پول هست، مدت زمان زیادی باشد.

اما برای روندی که ماه ها یا سال ها زمان میبرد تکمیل شود، پولبک های ۳ تا ۵ روزه، خیلی عادی هستند. اگر این موضوع را نادیده بگیرید، حتما ضرر خواهید کرد.

حالا یک مثال در این مورد بررسی میکنیم…

در شکل زیر واضح است که یک روند صعودی داریم. در درون این روند صعودی، پولبک های مینور در جهت پایین شکل گرفته است. اینها نقاط ورود به روند هستند که احتمال خیلی بالایی دارند.

واضح ترین وبهترین نقطه ورود به این روند، پین بار صعودی بود که بر روی چارت مشخص شده است. اینها همگی سیگنال های پرایس اکشن هستند که به شما کمک میکنند در پولبک وارد شوید و بتوانید از ادامه روند لذت ببرید.

Picture2 4 - استراتژی معاملاتی پولبک

جدید ترین سوئینگ ها را پیدا کنید و در اولین پولبک ها معامله کنید:

در اکثر مواقع، روند بازار خیلی واضح نیست. در این حالت ها هم میتونیم از پولبک استفاده کنیم تا پول در بیاوریم. مثلا در شکل زیر یک روند صعودی داشتیم و بعد پولبک شروع شده است.

بعد از چند هفته مشخص شد که این یک پولبک خیلی بزرگ بوده که پایینتر هم رفته است، اما هنوز مشخص نبوده که روند صعودی برقرار هست یا نه.

در چنین حالتهایی میتونیم از پولبک ها یا اصلاحات صعودی استفاده کنیم که بفروشیم. مخصوصا اینکه اولین پولبک، یک سقف پایینتر شکل داده است. پس در پولبک های بعدی باید بدنبال فروش باشید.

Picture3 1 - استراتژی معاملاتی پولبک

معامله ی پولبک ها در حمایت و مقاومت و یا در میانگین متحرک:

برای معامله در پولبک ها، باید به سطوح کلیدی حمایت و مقاومت و همچنین میانگین متحرک دقت کنیم.

میتونید با نگاه کردن به چارت، براحتی سطوح کلیدی حمایت و مقاومت را پیدا کنید و بعد میبنید که بازار به این سطوح پولبک میزد. سپس میتونید در همون سطح وارد شوید و یا میتونید صبر کنید که یک سیگنال پرایس اکشن برای تایید این سطح شکل بگیرد.

یعنی وقتی بازار، اصلاح نزولی دارد و به یک سطح حمایت میرسد، شما در آن سطح میخرید. و از طرف دیگر، وقتی اصلاح صعودی دارد و به یک سطح مقاومت میرسد، شما در آن سطح میفروشید.

میانگین متحرک هم یک ابزار فوق العاده برای معامله در پولبک است. یعنی میتونید صبر کنید که بازار به میانگین متحرک(میانگین ساده یا نمایی) پولبک بزند و بعد در آنجا وارد شوید و از ادامه روند استفاده کنید.

در اینحالت هم میتونید صبر کنید که سیگنال پرایس اکشن بر روی میانگین متحرک شکل بگیرد، اما اینکار ضروری نیست، مخصوصا در روند های خیلی قوی.

Picture4 1 - استراتژی معاملاتی پولبک

اصلاح ۵۰ درصدی حتی در تایم فریم هایی پایینتر:

پولبک ها و اصلاحات بازار، یک نقطه ورود برای شما فراهم میکنند. این نقطه ورود هم در تایم فریم روزانه میباشد و هم در تایم فریم های پایینتر. یک روش برای پیدا کردن پولبک این است که بدنبال اصلاح یا پولبک ۵۰ درصدی باشید.

این پولبک ها همیشه حرکات ماژور و اصلی نمیباشند که یک نمونه را در چارت زیر میبینیم.

گاهی اوقات یک سطح حمایت و مقاومت واضح برای ورود در پولبک وجود ندارد و یا میانگین متحرک خیلی دور است، در اینحالت میتوانید از سطوح فیبوناچی استفاده کنید تا اصلاح ۵۰ درصدی را پیدا کنید.

سپس در نزدیکی این سطح ۵۰ درصدی، وارد بازار شوید. وقتی بازار در روند است، میتوانید از استراتژی پولبک ۵۰ درصدی استفاده کنید و وارد روند شوید. یک مثال از این استراتژی را در تایم ۴ ساعته در شکل زیر میبینیم:

Picture5 1 - استراتژی معاملاتی پولبک

پولبک به سطوح اصلی میتواند به ریسک-بازدهی فوق العاده ای منجر شود:

معامله در پولبک ها این فرصت را به شما میدهد که ریسک-بازدهی مناسبی داشته باشید. مخصوصا اگر در یک سطح حمایتی-مقاومتی بلندمدت و در تایم ۴ ساعته یا ۱ ساعته وارد شوید.

با استفاده از این روش میتونید تریدهایی رو پیدا کنید که ریسک-بازدهی آنها، ۵ به ۱ است و یا شاید بیشتر.

در شکل زیر میبینیم که بازار به یک سطح حمایتی کلیدی پولبک زده است.سپس یک پین بار در این سطح حمایتی شکل گرفته است که نقطه ورود را تایید میکند و همانطور که میبینید به یک ترید با ریسک-بازدهی عالی منجر شده است.

پولبک به سطوح کلیدی حمایت و مقاومت، معمولا به ریسک-بازدهی فوق العاده ای منتهی میشود.چون بعد از پولبک به این سطوح، یک حرکت فوق العاده در جهت مخالف شکل میگیرد و سود بسیار بالایی دارد.

Picture6 1 - استراتژی معاملاتی پولبک

انوع سفارش برای ورود در پولبک ها:

برای ورود در پولبک میتونید از سفارش بازار و یا از سفارش لیمیت استفاده کنید. برای آشنایی با انواع سفارش، دوره آموزش فارکس از صفر تا صد را مشاهده کنید.

همانطور که اشاره شد، پولبک یک نقطه ورود با احتمال بالاست. برای ورود در پولبک، میتوانید با استفاده از سفارش لیمیت و بدون سیگنال پرایس اکشن ورود کنید. یا اینکه برای تایید بیشتر میتوانید صبر کنید سیگنال پرایس اکشن شکل بگیرد یعنی یک نقطه تلاقی ایجاد شود و بعد با استفاده از سفارش آنی وارد بازار شوید.

پس وقتی در پولبک و نقاط تلاقی معامله میکنید، بهتر است از سفارش آنی استفاده شود و در لحظه وارد بازار شوید. اگر برایتان اهمیتی ندارد که سیگنال شکل بگیرد یا نه، میتواند از سفارش لیمیت برای ورود به بازار استفاده کنید.

 

در روند هایی که پولبک شکل نمیگیرد چکار کنیم؟

درسته که میتونیم معاملات خوبی در پولبک داشته باشیم. اما این قانون طلایی را فراموش نکنید که میگوید: بازار میتواند در روندهای تند حرکت کند و بیشتر از آنچه که شما انتظار دارید، در این حرکات تند باقی بماند.

گاهی اوقات که روند بیش از حد حرکت کرده، برخی همچنان وارد میشوند در حالی که خیلی ها میترسند.

من ترجیح میدهم پولبک شکل بگیرد  و در اصلاح بازار وارد شویم. اما باید این واقعیت را هم قبول کنیم که همیشه پولبک شکل نمیگیرد.

گاهی اوقات باید سوار روند بشیم و گاهی اوقات هم اگر پولبک شکل نگیرد، باید قبول کنیم که روند را از دست میدهیم. بازار ها معمولا بیشتر از آنچه که انتظار داریم حرکت میکنند و روند ها هم بیشتر از آنچه که انتظار داریم ادامه میابند.

در اینگونه بازارها باید در جهت روند معامله کنیم، اما بهتر است که صبر کنید پولبک شکل بگیرد و بعد وارد شوید.

از طرفی باید قبول کنید که اگر همیشه میخواهید در پولبک وارد شویدف این احتمال وجود دارد که بعضی از فرصت های معاملاتی را از دست بدهید. پس اگر بازار پولبک نزد و معامله را از دست دادید، دیگر وارد بازار نشوید.

حتی اگر پولبک هم شکل نگیرد، سیگنال هایی بر روی چارت هست که نشان میدهد احتمالا روند ادامه یابد شکست شکل بگیرد(مثلا شکست الگوی اینسایدبار یک نمونه از این سیگنال هاست).

همانطور که گفتم پرایس اکشن شبیه به این است که شما یک کتاب را از چپ به راست میخوانید.

یعنی باید صفحات قبلی را خوانده باشید که متوجه بشوید صفحات بعدی چه میگویند. این مهارتی است که فقط با آموزش، تمرین، زمان و تجربه بدست می آید.

 

نتیجه گیری:

معامله در پولبک، یک نقطه ورود با احتمال بالاست که میتواند ریسک-بازدهی فوق العاده ای به همراه داشته باشد.

از طرفی دیگر، پولبک، نقطه ورودی را برای شما فراهم میکند که از نظر روانشناسی بازار، برای شما منفعت دارد.این هم یکی دیگر از مزیت های پولبک است و نشان میدهد که چرا این استراتژی انقدر قدرت دارد.

معامله در پولبک، عادتهای خوبی را به شما یادمیدهد. تریدری که میخواهد در پولبک معامله کند، باید نظم و صبر را یادبگیرد. چون باید صبر کنید که پولبک شکل بگیرد.

معامله در پولبک به این معنی هست که هر زمان و هر جا که خواستید نمیتوانید وارد شوید.

یعنی باید به سناریوهایی که در برنامه معاملاتیتون تعریف کرده اید، پایبند باشید و منتظر بمونید تا فرصتهای معاملاتی شکل بگیرند.

من خودم وقتی سفارش را میگذارم، دیگر چیزی را تغییر نمیدهم.

این من را مجبور میکند که منظم باشم. باعث میشود که هول نشوم و یک دفعه وارد بازار نشوم و یا بیش از حد معامله نکنم.پس اینحالت باعث میشه که صبر شما زیاد بشه و فقط بدنبال بهترین فرصتهای معاملاتی باشید.

نویسنده: نایل فولر

مترجم:مهسا فتحعلی زاده

 

برای دانلود کتاب صوتی معامله گر منظم کلیک کنید.

برای دانلود دوره ال بروکس کلیک کنید.

برای دانلود دوره نایل فولر کلیک کنید.

 

Rating: ۱.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار