این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) چیست؟


توضیحات مقاله

در این مقاله، ارزش بازار(مارکت کپ) را بررسی میکنیم. آیا با استفاده از مارکت کپ میتوانیم شرکتهای مناسب برای سرمایه گذاری را پیدا کنیم؟

در بازارهای مالی، مباحث ساده معمولا در قالب اصطلاحات پیچیده ارائه میشوند. مارکت کپ یا ارزش بازار، یکی از این مباحث هست. مارکت کپ یک عدد هست و به ما نشان میدهد که یک دارایی چقدر ارزش دارد.

برای اینکه مارکت کپ را پیدا کنیم میتوانیم تعداد سهام شرکت را ضربدر قیمت آن دارایی کنیم. مثلا یک تعداد سهام یک شرکت، ۲۰ میلیون سهم باشد و قیمت هر سهم، ۲۰ دلار باشد آنگاه مارکت کپ آن شرکت برابر است با ۴۰۰ میلیون دلار.

احتیاج نیست برای هر شرکت اینکار را انجام دهید. این اطلاعات برای تمام شرکتها حساب شده است.

 

کامل ترین و جدیدترین دوره پرایس اکشن

Untitled design 8 scaled - ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

مارکت کپ یکی از بهترین معیارها برای اندازه یک شرکت هست و میتواند اطلاعات زیادی در مورد حرکات آتی قیمت در اختیار ما بگذارد. بطور کلی شرکتهای بزرگتر، بیزنس های پایدار و باثباتی دارند و خود را در طی زمان ثابت کرده اند.

یعنی در شرایط بی ثباتی توانسته اند قوی تر عمل کنند. اما سرعت رشد این شرکتها کند هست چون رشد زیادی را تجربه کرده اند. اما شرکتهای کوچکتر، جای زیادی برای رشد دارند اما این نوع شرکتها جوان هستند و ریسک بیشتری دارند چون مدل کسب و کار آنها جا نیوفتاده است.

بطور معمول دامنه زیر برای مارکت کپ در نظر گرفته شده است که در بازار سهام مورد استفاده قرار میگیرد:

Picture1 21 scaled - ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

شرکتهایی که مارکت کپ بزرگ دارند، ارزش بازار آنها حداقل ۱۰ میلیارد دلار است. اکثر شرکتهای شناخته شده در دنیا، در این گروه قرار دارند. برخی از سرمایه گذاران، شرکتهایی که مارکت کپ آنها بیشتر از ۲۰۰ میلیارد دلار هست را در گروه دیگری وبا عنوان مارکت کپ مگا قرار میدهند.

شرکتهای با مارکت کپ بزرگ، بیزنس های جا افتاده و درآمدهای بسیار بالایی دارند. این نوع شرکتها، سودهای کلان دارند و سهم زیادی از صنعت مورد نظر را به خود اختصاص میدهند. بنابراین این نوع شرکتها، رهبران صنعت مورد نظر هستند.

سود تقسیمی این شرکتها بزرگتر از شرکتهای کوچک میباشد چون بیزنس های سودآورتری دارند. اما شرکتهای با مارکت کپ بزرگ، به حداکثر رشد خود رسیده اند بنابراین نوسان کمتری در مقایسه با شرکتهای کوچک دارند اما در مقابل باثبات تر هستند.

 

دوره صفر تا صد فارکس

Untitled design 6 1 scaled - ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

شرکتهایی که مارکت کپ متوسط دارند، ارزش بازار آنها بین ۲ تا ۱۰ میلیارد دلار هست.  این نوع شرکتها میتوانند رشد زیادی در بیزنس مورد نظر داشته باشند و ریسک منحل شدن شرکت، کم هست. در هر صورت نوسان قیمت در این نوع شرکتها بیشتر از شرکتهای با مارکت کپ بزرگ هست.

شرکتهای با مارکت کپ کوچک، جوانتر از شرکتهای با مارکت کپ متوسط یا بزرگ هستند و تاریخچه بیزنس آنها کوتاه میباشد. این نوع شرکتها پتانسیل رشد بالایی دارند، اما ریسک و نااطمینانی بالایی دارند.

در هر صورت بازدهی و نوسان در این نوع شرکتها بالاتر از شرکتهایی است که مارکت کپ متوسط و بزرگ دارند. بنابراین سرمایه گذارانی که بلندمدتی کار میکنند، میتوانند در شرکتهای با مارکت کپ کوچک سرمایه گذاری کنند و بازدهی بیشتری را تجربه کنند.

چگونه از مارکت کپ استفاده کنیم؟

اکثر سرمایه گذارن، شرکتها با مارکت کپ های متفاوت را در پورتفوی خود جای میدهند. با اینکار میتوانند با ریسک مورد نظر، به حداکثر بازدهی برسند.

اگر بدنبال یک پورتفوی با ثبات هستید، میتوانید بخش زیادی از پورتفو را به شرکتهای بالا مارکت کپ بزرگ اختصاص دهید. اگر میخواهید درآمد جاری بیشتری داشته باشید، میتوانید در شرکتهای با مارکت کپ بزرگ سرمایه گذاری کنید چون سود تقسیمی بزرگتر هست.

اما اگر درآمد جاری برایتان اهمیتی ندارد و هدف این هست در بلندمدت چقدر سود میکنید، آنگاه میتوانید در شرکتهای با مارکت کپ متوسط سرمایه گذاری کنید.

Untitled design 7 scaled - ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

پس مارکت کپ به ما کمک میکند که شرکتها را دسته بندی کنیم و آنها را با هم مقایسه کنیم. فرض کنیم دو تا شرکت داریم: شرکت A و شرکت B. قیمت هر سهم شرکت A، ۳۰ دلار هست و قیمت هر سهم شرکت B، ۲۰ دلار هست.

کدامیک از این شرکتها ارزش بیشتری دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید تعداد سهام هر شرکت را بدانیم. فرض کنیم تعداد سهام شرکت A، ۱۰ میلیون سهم هست و تعداد سهام شرکت B، ۲۰ میلیون سهم هست. پس هر چند قیمت سهام شرکت B، کمتر هست اما بزرگتر از شرکت A میباشد.

پس مارکت کپ یک معیار مناسب برای بررسی موقعیت یک شرکت هست. بنابراین قبل از خرید سهام یک شرکت، باید اندازه آن شرکت یا بیزنس را بدانید.

 

نویسنده و مترجم: مهسا فتحعلی زاده

No votes yet.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار