این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

blank
نوت برداری

مدیریت ریسک


توضیحات مقاله

مدیریت ریسک و قانون 2 درصدی:

وقتی به یک معامله گر موفق و حرفه ای فکر میکنید، چه چیزی به ذهنتان میرسد؟

اکثر معامله گران باور دارند که معامله گری فقط به معنی پیدا کردن یک فرصت معاملاتی عالی است. در صورتی که جواب درست این است که یک معامله گر موفق، باید منظم باشد. یعنی معامله گر باید از یکسری قوانین منظم پیروی کنید. و مدیریت ریسک هم یکی از این قوانین است. و اگر میخواهید درآمد بالایی داشته باشید، باید یادبگیرید که چگونه ضررهای خود را مدیریت کنید.

مدیریت ریسک یکی مفهوم کلیدی است که تمام معامله گران مبتدی باید نحوه بکارگیری آن را فرا بگیرند. متاسفانه مبحث مدیریت ریسک معمولا نادیده گرفته میشود. و گاهی اوقات بی اهمیت تلقی میشود. با این وجود معامله گران زیادی به دلیل نداشتن نظم و ضعف در مدیریت ریسک، ورشکست شده اند.

وقتی انتظار دارید که یک معامله، زندگی شما را تغییر دهید، دقیقا همانند یک قمارباز رفتار میکنید. اما در واقعیت، معامله گری ارتباطی با قمار بازی ندارد. بهتر است هر چه سریع تر این موضوع را درک کنید. اگر در معامله گری به شانس فکر میکنید، مطمئن باشید که طرز فکر اشتباهی دارید و موفق نخواهید شد.

در این مقاله، قوانین مدیریت ریسک را بررسی میکنیم تا بتوانید با استفاده از آنها، معاملات بهتری داشته باشید:

قانون 2 درصد:

نباید به دلخواه خودتان ریسک کنید. یعنی بصورت سلیقه ای، میزان ریسک شما در معاملات متفاوت باشد. این حالت شبیه به قمار است. از طرف دیگر اگر درآمد منظمی داشته باشید، در طی زمان سرمایه زیادی میشود.

به طور کلی، حداکثر مقدار ریسک در هر معامله برابر است با 2 درصد از سرمایه کل.

اطلاع از نحوه مدیریت ضرر، به اندازه شناسایی برگشت روند اهمیت دارد.

اهمیتی ندارد که استراتژی شما چیست، در هر صورت هر از گاهی ضرر خواهید کرد. به همین دلیل قانون مدیریت ریسک اهمیت بسیار زیادی دارد. وقتی در چند معامله متوالی سود کرده اید، اهمیتی ندارد 1 درصد یا 50 درصد از سرمایه خود را در معرض ریسک قرار داده اید. یعنی در هر حالت سودآوری تمایل داریم حجم را بیشتر بزنیم. اما نکته این است که همیشه احتمال ضرر و شکست وجود دارد(که احتمال بالایی است).

پس باید بین سود و ضرر های خود تعادل ایجاد کنید. بعضی از معامله گران از قانون 2 درصدی استفاده میکنند یعنی 2 درصد از کل سرمایه را در معرض ریسک قرار میدهند. چرا؟ چون 2 درصد مقدار مناسبی است که بتوانند به طور منظم سودآور شوند و از طرفی هم بتوانند از ضررهای احتمالی نجات پیدا کنند.

حال مثالی را بررسی میکنیم که بتوانید این موضوع را درک کنید:

در این مثال 5 تا معامله را در حالت ریسک 2 درصدی و 10 درصدی مقایسه میکنیم:
معامله 2 درصد 10 درصد
0 10,000 10,000
1 9,800 9,000
2 9,604 8,100
3 9,411 7,290
4 9,223 6,561
5 9,039 5,904

همانطور که میبینید، تفاوت خیلی زیادی بین ریسک 2 درصدی و 10 درصدی وجود دارد. وقتی 2 درصد از کل سرمایه را به یک معامله اختصاص میدهید، آنگاه ضررها ممکنه است به اندازه 10 درصد از سرمایه اولیه باشند. اما اگر 10 درصد از کل سرمایه را به معامله اختصاص دهید، آنگاه ضررها ممکن است بیشتر از 40 درصد حساب شوند(یعنی فقط بعد از 5 معامله ناموفق، 40 درصد از حساب از بین میرود).  تفاوت خیلی زیادی است!

اهمیتی ندارد که در هنگام موفقیت چکار میکنید، نکته این است که در هنگام شکست و ضرر، همیشه فکر میکنید که از این به بعد منظم عمل خواهم کرد.

معامله گر نباید بدنبال راه یک شبه باشد. بلکه باید به دنبال سودهای کوچک باشد که در طی زمان انباشته میشوند.

قانون 2 درصدی، تنها قانون مدیریت ریسک نیست. به هر حال باید با این قانون آشنا باشید و مهمتر از همه این است که بتوانید در معاملات روزمره خود از آن استفاده کنید. اگر بتوانید از این قانون ساده پیروی کنید، آنگاه شانس موفقیت شما پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.

risk management inside the article - مدیریت ریسک
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر

Responses

  2020 فوریه 15 -

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
  2020 فوریه 16 -

  Tnx

  No votes yet.
  Please wait...
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار