این مطالب برای شما کاربران پیشنهاد میشود

نوت برداری

پرایس اکشن


توضیحات مقاله

پرایس اکشن

پرایس اکشن

بین معامله گران موفق، هیچ رازی وجود ندارد. تمام آنها ستاپ های مشابه را میشناسند و یا حتی اسم دلخواه خود را بر روی آن گذاشته اند.

تمام آنها تقریبا همزمان خرید و فروش میکنند و سوئینگ های مشابهی را معامله میکنند و هر کدام دلایل خاص خود را دارند.

برای آشنایی با برنامه معاملاتی کلیک کنید.

هدف اکثر تریدرها این است که روشی که با شخصیت آنها سازگار است را پیدا کنند و سود خود را حداکثر کنند.

اگر روش معاملاتی شما با شخصیتتان سازگار نباشد، آنگاه نمیتوانید در بلندمدت سودآور شوید. برای مطالعه در مورد روانشناسی بازار کلیک کنید.

1 - پرایس اکشن

کسی که تجربه معامله گری ندارد، با نگاه کردن به چارت به این نتیجه میرسد که ترید کردن کار بسیار ساده ای است.

یعنی در انتهای روز هر کسی میتواند به چارت نگاه کند و نقاط دقیق ورود و خروج را پیدا کند. اما پیدا کردن این نقاط در زمان واقعی بسیار دشوار است. همه به دنبال کف بازار هستند که بعد از خرید، قیمت برنگردد.

آیا باید نگران این موضوع باشیم که انتشار کتاب ها و دوره های مختلف در زمینه پرایس اکشن منجر به آشنایی تمام تریدرها با این سبک معاملاتی میشود و بنابراین تمام تریدرها یک کار را در یک زمان بخصوص انجام میدهند و بدین ترتیب ما به سود نمیرسم؟

 

خیر اینطور نیست چون بانک ها و موسسات بزرگ، بازار را کنترل میکنند و آنها باهوش ترین تریدرها را دارند که تمام نکات پرایس اکشن را میدانند.

در هر لحظه، یک موسسه میخرد و یک موسسه دیگر در آنطرف معامله قرار میگیرد. پس از آنجا که مهمترین بازیگران این بازار، پرایس اکشن را بلد هستند، پس اضافه شدن به تعداد معامله گرانی که این سبک را بدانند منجر به این نمیشود که تعادل بازار بهم بخورد.

بنابراین انتشار دوره های آموزشی و کتاب در زمینه پرایس اکشن، بدین معنی نیست که این سبک به مرور از کار خواهد افتاد.

بخاطر همین تعادل، برتری کمی نسبت به دیگران خواهید داشت و هر اشتباه کوچک منجر به ضرر میشود(بدون توجه به اینکه چارت چقدر خوب خوانده شده است).

هر چند معامله گری بدون اطلاع از پرایس اکشن بسیار دشوار است، اما باید به این نکته توجه کنیم که پرایس اکشن کافی نمیباشد. و بعد از اینکه توانایی خواندن چارت را پیدا کردید، باید مهارت ترید کردن را نیز پیدا کنید و ترید کردن دقیقا به اندازه چارت خوانی دشوار است.

2 800x500 - پرایس اکشن

نکته ای که باید قبول کنیم این است که ترید کردن بسیار دشوار است. و هر چند معامله کردن بر اساس سبک پرایس اکشن، بهترین کار است، اما ترید کردن در زمان واقعی بسیار دشوار است.

یعنی در یک زمان بخصوص، تمام معامله گرها بصورت همزمان عملکرد خوبی نخواهند داشت که بتوانند بر روی بازار و الگوها تاثیر بگذارند.

بهترین معامله گران در دنیا، از الگوهایی استفاده میکنند که چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته است و همچنان از آنها استفاده میکنند.

مثلا تایگر وودز، چیزی را در بازی گلف از کسی پنهان نمیکند و همه میتوانند از او کپی کنند، اما افراد کمی هستند که بتوانند گلف را بخوبی بازی کنند و از آن درآمد کسب کنند.

در معامله گری نیز همینطور است. یعنی معامله گر میتواند تمام چیزهایی که لازم است را بداند، اما همچنان ضرر کند زیرا استفاده از این دانش در جهتی که بصورت دائمی به ما سود دهد، کار بسیار بسیار دشواری است.

3 scaled - پرایس اکشن

چرا در بسیاری از بیزنس اِسکول ها، همچنان در مورد خط روند، شکست و پولبک به عنوان پایه های معامله گری صحبت میکنند؟ چون این روش ها کاربرد دارند و در گذشته هم کارکرد خوبی داشتند و همیشه هم کاربرد خواهد داشت.

اگر تریدر بتواند قیمتها را آنقدر خوب بخواند که بعد از ورود، بازار دیگر به سمت نقطه ورود برنگردد، آنگاه این تریدر نسبت به دیگران برتری دارد.

در اینحالت درصد سودآوری تریدر زیاد میشود و ضرر های کمتر و کوچکتری خواهد داشت. پس این باید نقطه شروع شما باشد و بعد از مدتی به این نتیجه میرسید که احتیاج نیست چیز دیگری اضافه کنید.

در واقع، هر چیز اضافه بر روی چارت، صرفا منجر به هواس پرتی میشود و سودآوری را کاهش میدهد. این امر به حدی بدیهی و ساده بنظر میرسد که باور آن برای اکثر افراد دشوار است.

خواندن پرایس اکشن، یک مهارت فوق العاده مهم برای تریدرهاست. اما مبتدی ها اکثرا بر این باور هستند که چیز دیگری نیاز است.

مثلا فکر میکنند که به یک فرمول ریاضیاتی سخت نیاز دارند که هیچکس آن را نداشته باشد و بدین ترتیب منجر به برتری آنها شود.

4 500x500 - پرایس اکشن

اندیکاتورها چارت را پیچیده میکنند. در واقع حتی بدون نگاه کردن به چارت، اگر سفارش خرید بگذارید، آنگاه ۵۰ درصد احتمال دارد که سودآور شوید.

اندیکاتورها برای بعضی از تریدها بخوبی عمل میکنند. اما موفقیت زمانی بدست می آید که تریدر بتواند روشی که با شخصیتش سازگار است را پیدا کند. اما بزرگترین مشکل در مورد اندیکاتورها این است که نمیتوان صد در صد به آنها اطمینان کرد.

اکثر تریدرها، بخصوص مبتدی ها به سمت اندیکاتورها کشیده میشوند و انتظار دارند که اندیکاتورها به آنها نشان دهند که چه زمانی باید وارد ترید شوند. اما چیزی که متوجه نمیشوند این است که تقریبا تمام اندیکاتورها بر پایه پرایس اکشن ساده هستند.

برخی پیشنهاد میکنند که ترکیبی از تایم فریم ها، اندیکاتورهای مختلف، موج شماری و اصلاح فیبوناچی را استفاده کنید. اما وقتی زمان برای معامله واقعی فرا میرسد، آنها تنها زمانی معامله میکنند که یک ستاپ خوب بر روی چارت بیوفتد.

همچنین وقتی یک ستاپ پرایس اکشن بر روی چارت میبینند، بدنبال اندیکاتور هستند که واگرایی و جزئیات بیشتر را نشان دهد. اینگونه افراد، در حقیقت معامله گران پرایس اکشن هستند که فقط از روی چارت ترید میکنند، اما آنقدر اعتماد به نفس ندارند که بتوانند آن را قبول کنند.

پس معاملات خود را پیچیده میکنند و این باعث میشود که در بسیاری از معاملات، ضرر کنند. چون بیش از حد فکر میکنند و این باعث میشود که زمان از دست برود و نتوانند ستاپ موجود را معامله کنند.

پس هدف، پول درآوردن است و معامله گران باید هرکاری بکنند که بتوانند سود خود را حداکثر کنند. ترجیحا بهتر است از اندیکاتورها و تایم فریم های زیادی استفاده نکنید چون به اینصورت میتوانید یک چارت ساده را با دقت بیشتری بخوانید.

اگر از اندیکاتورها استفاده کنیم، در خواندن پرایس اکشن تنبل میشویم و مسائل واضحی که بر روی چارت است را نادیده میگیریم .

پرایس اکشنی که بر روی چارت افتاده است، از هر اطلاعات دیگری مهمتر است. و اگر ابزار دیگری را به پرایس اکشن ترجیح دهید، آنگاه احتمالا تصمیم درستی نگرفته اید.

5 scaled - پرایس اکشن

معامله گری کار بسیار دشواری است اما میتوان با تلاش و نظم، آن را انجام داد. نظم یعنی کاری را انجام دهید که نمیخواهید انجام دهید.

همه ما کنجکاو هستیم و این میل ذاتی را داریم که چیزهای جدید را امتحان کنیم، اما بهترین معامله گران در برابر وسوسه مقاومت میکنند.

یعنی باید از قوانین خود پیروی کنید و از احساسات دوری کنید و باید خیلی صبور باشید و صبر کنید تا بهترین معاملات شکل بگیرند. تمام این کار ها در انتهای روز و بعد از شکل گیری چارت، کار ساده ای است. اما انجام دادن آن در زمان واقعی بسیار دشوار است.

احتیاج نیست که نرم افزارها و تحلیلگرهایی که موسسات دارند را داشته باشید، بلکه تنها چیزی که نیاز دارید این است که متوجه شوید آنها چکار میکنند و بعد همانند آنها عمل کنید. و پرایس اکشن به شما میگوید که موسسات چگونه عمل میکنند و بدین ترتیب میتوانید نقطه ورود زودهنگام با حدضرر فشرده را پیدا کنید.

نویسنده و مترجم: مهسا فتحعلی زاده

Rating: ۲.۵/۵. From 2 votes.
Please wait...
مقالات مرتبط

افزودن نظر
دوره های مرتبط

جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
جای عکس مقاله
هر گونه کپی برداری از محتوای وبسایت پیگرد قانونی دارد. طراحی توسط آرتایار